Nyár elejétől késő ősz végéig, ha megfelelő gondozást kap a muskátli kitartóan és rendületlenül ontja virágait. Az egyik kedvenc egynyári virág, de, ha megfelelően telelteted, akkor jövőre is élvezheted a társaságát.
Más virágokhoz képest egyáltalán nem igényes, szinte bármilyen környezetet elvisel, közben pedig ellenálló a betegségekkel és a kártevőkkel szemben.
Az egyik legfontosabb igénye a mérsékelt öntözés, és a jó vízelvezetésű talaj. A muskátli gazdag, termékeny és jó vízelvezetésű talajban fejlődnek. Ez lehetővé teszi, hogy gyökerei könnyedén terjeszkedjenek és gyorsan felszívják a tápanyagokat. És nem csak a talajban található tápanyagokat, hanem azokat is, amelyeket a szezon során a további trágyázással biztosítunk.
Sajnos, ha a virágföld szegényes tápanyagokban, még a folyékony vagy száraz trágya formájában hozzáadott tápanyagokat sem szívják fel a gyökerek. Vagy átfolyik a növényen, vagy nem talál utat a gyökerekhez. Mindkettő megakadályozza, hogy a muskátlik új hajtásokat hozzanak és virágozzanak.
De nemcsak a talaj állapota fontos, hanem az is, hogy az egyes növények számára mekkora mennyiségű talaj áll rendelkezésre. Ez különösen akkor fontos, ha kosárban, konténerben vagy cserépben termesztjük.
Kerüljük a kis kerületű edényeket, mert ezek a forró nyári napsütésben gyorsan túlmelegedhetnek. Ennek során gyorsan kiszáradnak, és idővel károsítják a gyökereket.
A cserepekhez vagy függőkosarakhoz legalább 30-35 cm átmérőjű edényeket válasszunk. Ha ágyásokba ültetünk, a talajt mindig bőséges komposzttal egészítsük ki, hogy a talaj könnyű és termékeny maradjon.
A virágzási időszaka hosszú, elnyúlik egész őszig, így a nyár folyamán élvezheted a bőséges virágzást. Virágai sok beporzót vonzanak, különböző lepkéket, méheket, melyek szintén elősegítik a virágzást.
Ha hagyjuk, hogy a muskátlik szabadon fejlődjenek, akkor a növények inkább felfelé, mint kifelé nőnek. Ezáltal a növények és a belőlük eredő virágzás vékony és ritkás megjelenésűvé válhat. Ha azonban a szezon elején visszacsípjük a lombozat növekedését, zömökebb, testesebb növényt hozhatunk létre.
A legjobb eredmény elérése érdekében a lombozatot és a szárakat a növény méretének körülbelül 1/3-ad részéig csípje vissza (ollóval vágjuk vissza). Ez arra kényszeríti a növényt, hogy alul új hajtásokat fejlesszen.
A muskátli virágzását elősegíthetjük, ha napos, jól szellőző ablakpárkányon tartjuk. A zárt térben soha nem fog szépen fejlődni, fontos számára a friss levegő. Azonban ne legyen huzatos a hely, és az állandó tűző nap sem tesz jót neki. Szóval, szüksége van fényre, napsütésre, levegőre, vízre, de csak mérsékelten és kiegyensúlyozottan.
Már áprilisban oda kell figyelni, hogy ne égesse több órán keresztül a déli napsütés, és akkor egészen őszig virágozni fog. Ha időközönként számára megfelelő folyékony műtrágyát adagolsz az öntöző vizéhez, akkor azt többszörösen meghálálja.
A már elszáradt virágokat szedjük le a növényről, minél gyakrabban végezzük el ezt a munkát, annál gyakrabban fog virágot ontani a muskátlink.
Ezzel a módszerrel a növény energiáját és erőforrásait az új virágok létrehozására összpontosítjuk, nem pedig arra, hogy megpróbálja megmenteni a régi szárból megmaradtakat. Amíg haldokló szárak és virágfejek maradnak a növényen, a növény továbbra is megpróbálja tápanyagokkal megmenteni azokat.