Évről évre más és más kihívásokkal kell szembesülnünk, ha kertes házban élünk. Mint kiderült, nem csupán a veteményesünk az állandó céltáblája a kártevőknek, hanem az otthonunk, a fészerünk, a pajtánk vagy más melléképületek is, melyek az udvarunkon találhatók. Az ácshangyák ugyanis egyre nagyobb teret hódítanak, és hatalmas pusztítást tudnak végezni a faszerkezetekben!
Biztosan te is felkaptad a fejed, mekkora hangyák gyalogolnak végig újabban az udvarodon. Bár teljesen ártalmatlannak tűnnek, és elvileg a jelenlétükkel odacsalogatják a madarakat a kertedbe (melyeknek össze kellene szedegetniük őket és a további kártevőket), az ácshangyák vagy lóhangyák valójában minden faanyagot elpusztítanak, ami a közelükbe kerül.
A termeszekkel ellentétben ők nem a fával táplálkoznak, hanem inkább a szerkezetet használják otthonuk kialakítására és a kolóniájuk bővítésére. Ahogy a populációjuk növekszik, úgy növekszik a házad és a kerted körüli faanyag károsodása is!
Megszabadulni tőlük nem lehetetlen, léteznek különböző porok és vegyi anyagok, melyekkel sikeresen fel lehet számolni az ácshangya-kolóniákat az udvarodon. Ezek viszont veszélyesen lehetnek a kisgyerekekre vagy háziállatokra nézve, így nem árt, ha inkább óvakodunk tőlük. Ezzel ellentétben, mi magunk is készíthetünk lóhangya-űző szert olyan hozzávalókból, melyeket megtalálunk a háztartásunkban, és amelyek teljes mértékben természetesek, illetve hatékonyak a kártevők ellen.
Első lépésként fontos, hogy a pusztításukat idejekorán megfékezzük. Minél tovább hagyjuk, hogy a kolónia kifejlődjön, annál hosszabb ideig tart a kiirtásuk. Onnan tudhatjuk, hogy ácshangyák telepedtek meg az udvarunkon, ha fűrészporszerű finom forgácsot találunk az építményeink alján, halmokban, különösebb indok nélkül. Riasztó sebességgel rágják át a fát, és minél többen vannak, annál nagyobb lesz a kár, amit okoznak. Ha beazonosítottuk őket, ezt kell bevetnünk ellenük!
1. Szappan és víz
Ez az oldat az egyik legegyszerűbb és leghatékonyabb az ácshangyák kiirtására. Bár ártalmatlannak tűnik, ez egy erős rovarölő szer, ami nem elriasztja, hanem elpusztítja őket. A szappan blokkolja a hangyák oxigénfelvételi képességét, és zavarja a légzőrendszerüket. Ha pedig egyszerűen összekeverjük a folyékony szappant vízzel, és befújjuk az ácshangyákat vagy az érintett területet, általában hét-tíz napon belül egy egész kolóniától megszabadulhatunk.
3 egység víz, 1 egység szappan arányban készítsük el az oldatot, amit egy szórófejes palack segítségével irányíthatunk a megfelelő területre. A hangyák otthonának a bejáratát alaposan locsoljuk le, ne csak enyhén nedvesítsük. Majd ismételjük meg a műveletet naponta, lehetőleg este, miután lement a nap. Az ácshangyák éjszaka a leghatékonyabbak, így nagyobb esélyünk van nyakon csípni őket.
2. Szódabikarbóna és porcukor
A csábító kombó, mely végzetes az ácshangyákra. A szódapor erősen mérgező a hangyákra, ezért nem szeretik, de ha porcukorral keverjük, akkor lelkesen bezabálnak belőle. Egyenlő arányban keverjük össze a két összetevőt, és lehetőleg a kolónia bejáratánál szórjuk el, vagy azon a területen, ahol gyakran látjuk őket mászkálni.
3. Diatómaföld
Egy teljes mértékben természetes por, melyet megkövesedett algákból és moszatokból állítanak elő. Ez a fisszíliákból készült föld remek ellenszer a kártevők széles skálájára nézve, beleértve az ácshangyákat is. Valójában a szemcsék éle felsérti a hangyák külső vázát, amikor átmásznak rajtuk, ettől pedig az állatok később kiszáradnak és elpusztulnak. Ehhez oda kell elszórni, ahol az ácshangyák gyakran elsétálnak, továbbá az is fontos, hogy a diatómaföld mindig száraz legyen, ezért eső vagy a reggeli harmat után újra el kell hinteni.

4. Ecet
Akárcsak a szódabikarbóna, az ecet is hatékony megoldás mindenféle háztartásbeli problémára, még az ácshangyákra is. Ha oda permetezzük, ahol a hangyák gyakran megfordulnak, az ecet elpusztítja a feromonnyomokat, melyeket az állatok hagynak a tájékozódásra. Amennyiben az ácshangyák nem találnak haza, ez megzavarja a táplálékellátást és a szaporodásukat. Egyenlő arányban keverjünk el ecetet és vizet, majd vigyük fel az érintett területekre.
5. Őrölt fahéj
Miközben mi imádjuk a fűszeres, csábító illatát, a hangyák (és sok más kártevő) éppen ezt gyűlölik benne, ezért nagyívben kerülik. Ha oda szórjuk el, ahol a kolóniájuk bejárata található, egyetlen hangya sem fog a közelébe merészkedni, így megszakad a táplálékellátás, és végül elpusztul a hangyacsalád. Azonban ha mégis megesik, hogy átlépik a fahéjgátat, a fahéjpor, melyet belélegeznek, biztosan megöli őket, ugyanis mérgező rájuk nézve.
A legegyszerűbb viszont, ha sikerül megelőzni az ácshangyák felbukkanását az udvarunkon. Ezt pedig úgy tudjuk elérni, ha felszámolunk minden nedves zugot és fát, ami odavonzhatja őket a közelünkbe.
Például, iktassuk ki a nedvességforrásokat (szivárgó csöveket, csapadékelvezetőket), és javítsuk meg őket. A tűzifát ne a szabadban tároljuk, hanem lehetőleg szellős, száraz helyre kupacoljuk. Ültessünk az épületeink köré borsmentát, levendulát – ezek elriasztják a hangyákat az illóanyagaikkal.
Az ácshangyák egyébként értékes célt szolgálnak. Fontos részei az élet természetes körforgásának, mivel segítenek az öreg fák és tuskók lebontásában és humusszá bomlasztásában. De sajnos a faanyagra is nagy étvágyuk van. Ez pedig a házak környékén komoly gondot okozhat. Minél többet rágnak, annál hosszabb alagutakat építenek, ami gyengíti a fát. És ha beköltöznek az épületek faszerkezetébe, teljesen tönkretehetik az alapgerendákat, falakat, burkolatokat, olyannyira, hogy egy épületet idővel szerkezetileg is veszélyessé tehetnek.