A hőhullám idején rendkívül fontos, hogy gondoskodjunk kedvenceink védelméről, hiszen a kánikula ugyanúgy megviselheti őket, mint minket, embereket. Azzal, ha elkerüljük, hogy nagyon magas hőmérsékletnek tegyük ki őket, folyamatosan hidratáljuk őket, és hűvös környezetet biztosítunk számukra, megelőzhetjük az egészségügyi problémákat, amelyek bizonyos helyzetekben akár végzetesek is lehetnek.
Alapvető fontosságú, hogy megértsük ezeket a kockázatokat, és megelőző intézkedéseket tegyünk kedvenceink védelme érdekében.
A hőségnek való kitettség kockázatai
A kutyák, macskák és más háziállatok kiszáradástól és hőgutától, valamint a mancsok és a bőr leégésétől, légzési problémáktól és túlmelegedéstől szenvedhetnek egy extrém hőhullám idején. Az állatok izzadás helyett zihálással és a mancsaikon keresztül történő hőleadással szabályozzák testhőmérsékletüket, ez a mechanizmus azonban szélsőséges körülmények között kevésbé hatékony.
Ezért különösen fontos a folyadékpótlás és a napsugarak elleni védelem, különösen a forró napokon. Ez azért van, mert a háziállatok teste nehezebben alkalmazkodik a magas hőmérséklethez, mivel testükben nincsenek verejtékmirigyek, amelyek az emberekhez hasonlóan segítenék őket az izzadásban.
Hogy viseld gondját házi kedvenceidnek a kánikulában
Rendkívül fontos, hogy gondoskodj kedvenced megfelelő hidratálásáról, ne indulj vele sétálni a legnagyobb hőségben, és ne hagyd, hogy hosszú időt töltsön a napon, vagy a felforrósodott autóban.
Tervezd a sétákat reggelre vagy estére
Velünk ellentétben, akik cipőben járunk, a háziállatok közvetlenül érintkeznek a forró aszfalttal. Ezért kerüld el, hogy napközben, a legnagyobb hőség idején sétáltasd a kutyádat. Így megóvhatod kedvencedet a káros UV-sugaraktól és attól, hogy a mancsán égési sérüléseket okozzon a felforrósodott aszfalt. Lehetőleg korán reggel, vagy késő este indulj sétálni, amikor a hőmérséklet alacsonyabb. Emellett sétáltasd kedvencedet füves, árnyékos területeken, mivel az aszfalt még sokáig forró maradhat, és megégetheti a mancsát.
Gondoskodj kedvenced állandó hidratálásáról
A hidratálás nemcsak az embereknek, de a kutyáknak és macskáknak is fontos, különösen a forró nyári napokon. Ha sétálni viszed kedvencedet, győződj meg róla, hogy mindig van nálad egy üveg víz és egy tál, amiből ihat, lehetőleg egy árnyékos helyen. De soha ne hagyd, hogy a kutyád olyankor kezdjen inni, amikor erősen liheg, mert ez veszélyes lehet, és akár fulladáshoz is vezethet.
Figyelj a hőguta jeleire
A kutyák hőgutát kaphatnak, ha túlmelegednek. A hőguta akkor következik be, ha kedvencünk nem tudja csökkenteni testhőmérsékletét, és ez különösen akkor fordulhat elő, ha nagyon magas a hőmérséklet. Fontos, hogy tudjuk, miként kerülhetjük el az ilyen kellemetlen helyzetet, és tisztában legyünk a hőguta jeleivel, mivel ez sürgős állatorvosi kezelést igényel.
Bármelyik háziállat kaphat hőgutát. Ami a kutyákat illeti, a túlsúlyos, fiatal, idős, lapos orrú, nagytestű és vastag szőrű kutyák vannak a legnagyobb veszélynek kitéve. A hőguta jelei a következők: túlzott lihegés, letargia, erős nyálfolyás vagy szájhabzás, hányás vagy hasmenés, remegés vagy gyengeség, görcsök vagy eszméletvesztés. A rövid orrú állatok, például a bulldogok és a perzsa macskák ugyanakkor hajlamosabbak a légzési problémákra a hőségben.
Ha felismered a fenti jelek bármelyikét, azonnal fordulj állatorvoshoz, közben pedig tartsd kedvencedet árnyékos, hűvös helyen, nyugtasd meg és tekerd be egy hűvös, nedves törülközőbe, vagy ha bent van a lakásban, tedd ventilátor közelébe. Adj neki kis kortyokban hideg vizet inni, önts hideg vizet a lábára, fülére és fejére, de soha ne használj jeget vagy nagyon hideg vizet, mert ez hősokkot okozhat.
Vezesd le másképp az állat energiáját
Meleg időben érdemes megtalálni a legkevésbé megerőltető módját annak, hogy kutyád szellemi és fizikai energiáját levezesd. Ha például általában szeret órákon át szaladgálni, ez nagyon magas hőmérsékleten káros lehet. Ehelyett eldughatod a játékait vagy a jutalomfalatokat egy kis területen, és hagyhatod, hogy szaglásszon utánuk, vagy fagyasztott jutalomfalatokat használhatsz játék közben. Játékokkal vagy jutalomfalatokkal arra is ösztönözheted a kutyádat, hogy töltsön el egy kis időt például egy árnyékos medencében. Bármilyen tevékenységet is választottál, győződj meg róla, hogy kedvenced árnyékos helyen marad.

Soha ne hagyd kedvencedet az autóban
Ne hagyd kedvencedet az autóban még néhány percre se, mert ha a napon parkolsz, az utastérben a hőmérséklet elérheti akár a 70 Celsius-fokot is, ami végzetes lehet a háziállatok számára. Még akkor is, ha az autó árnyékban parkol, és nyitva hagyod az ablakokat, a kutyák stresszesek és izgatottak lehetnek, és nagyon gyorsan hőgutát kaphatnak.
Lehetőleg ne utazz kedvenceddel a legnagyobb hőségben, de ha mégis kénytelen vagy erre, mindenképpen használj napellenzőt az ablakokon, hogy a kutyád ne legyen közvetlen napfénynek kitéve utazás közben. Ezenkívül hűtsd le az autót a légkondicionáló bekapcsolásával, mielőtt beültetnéd kedvencedet, és mindig gondoskodj arról, hogy utazás közben legyen mit innia. Az is jó ötlet, ha akkor utazunk, amikor kisebb a forgalom, hogy ne akadjunk el hosszú időre a forgalomban.
Tartsd fitten és egészségesen a kutyádat
Fontos, hogy a kutyát egész évben fitten és a lehető legegészségesebben tartsd, különösen a kánikulában. A kutyád kevésbé lesz aktív, ha nagyon meleg van, ezért érdemes lehet a táplálék mennyiségét az általa elfogyasztott energia mennyiségéhez igazítani. Ez jó alkalom arra, hogy az alapvető trükköket és tréningeket bent, hűvösebb helyen gyakorold kedvenceddel, így aktívan tarthatod, miközben a hőségtől is megóvod. Ha aggódsz a kutyád testsúlya miatt, fordulj állatorvoshoz tanácsért az étrendjével kapcsolatban.
Hagyd a kutyádat pancsolni
Melegben nemcsak az emberek szeretnek pancsolni a vízben, de az állatok is. De vedd figyelembe, hogy egyes helyeken nem biztonságos ez a tevékenység, ha például túl erősek az áramlatok, vagy nem tiszta a víz, mert algák és baktériumok lehetnek benne, amelyek árthatnak kedvencünknek.
Ne feledkezz meg a rendszeres ápolásról
A felesleges szőrzet megnehezíti kedvenced életét a forró nyári napokon, ezért fordulj kutyakozmetikushoz egy kisebb nyírás és ápolás érdekében. Ez ráadásul nemcsak lehűlni segít a kutyának, de tisztán és rendezetten tartja a szőrzetét. De mindig kérd ki a kutyakozmetikus véleményét, mivel egyes kutyafajták esetében a vastag bunda az, ami hűvösen tartja őket, és a bőrüket is védi az UV-sugaraktól.
Használj kutyák számára kifejlesztett naptejet
Ha nem gondoskodunk a megfelelő védelemről, a kutyák leéghetnek az erős napsütésben, különösen a világos színű, rövid bundájú fajták. A rövid vagy fehér szőrű fajták nagyobb veszélynek vannak kitéve, ezért legyünk különösen óvatosak, és speciális kutya naptejjel védjük őket az UV-sugaraktól. Ezt a szőrzet érzékeny területeire kell felvinni, például a pofára, a száj és fülek környékére, valamint az állat hasára. Soha ne használj emberek számára készült naptejet, mivel a benne lévő vegyi anyagok közül sok mérgező lehet a háziállatokra.