A melegebb idő beálltával egyre több időt töltünk a kertben, és megkezdődik azoknak a munkálatoknak is az időszaka, amelyekkel az idei bőséges termést próbáljuk megalapozni. A növények metszése egyike azon létfontosságú műveleteknek, melyeket minden szezon kezdetén el kell végeznünk, a minőségi gyümölcshozam érdekében. Az Iowa Állami Egyetem kertészmérnökei szerint, így kell helyesen megnyesnünk a málnát, hogy bő termésnek örülhessünk.
A legnépszerűbb nyári termésű vörös málnafajta a Latham, a Boyne, a Killarney és a Newburgh. Ezek metszése ugyanazokon az elveken alapul, mi több, ha más vörös fajtát honosítottunk meg a kertben, mint a felsoroltak, a módszert azok esetében is sikeresen alkalmazhatjuk.
A málna metszésére március folyamán vagy legkésőbb április elején kerítsünk sort, amikor eltávolítjuk a gyenge, beteg vagy sérült vesszőket a talajszintről. Csak az erős, egészséges vesszőket hagyjuk meg, azokat, melyek átmérője a talajtól 75 centiméterre mérve 3.5 centiméter. A ritkításnál arra is érdemes figyelni, hogy a meghagyott vesszők között legalább 15 centiméter szabad helyet tartsunk fenn.
Ha a téli hideg megviselte a málnabokrok tetejét, az elhalt vesszők csúcsából vágjuk ki a sérült részt. Ott végezzük a metszést, ahol még él az ág. Amennyiben a hideg alig tett kárt bennük, akkor elég csak vesszők egynegyedét eltávolítani. Ha visszavágjuk a vesszőcsúcsokat, megakadályozzuk, hogy a növény elnehezedjen és meghajoljon a termés súlya alatt.
A maximális terméshozam elérése érdekében a vörös málnát nagyjából 30-60 centiméter szélességű bokorra kell korlátozni. Azokat a hajtásokat, melyek túlnőnek ezen, ássuk ki és semmisítsük meg, vagy akár át is telepíthetjük, így szaporítva a málnásunkat.
Őszi málnafajták metszése
A legnépszerűbb őszi termésű vörös málnafajták közé tartozik a Heritage, a Redwing, a Caroline és az Autumn Bliss. Ezek a fajok különlegessége, hogy kétféleképpen teremnek. Az egyik termés nyáron, az előző évi vesszőkön terem. A második termés pedig kora ősszel, az azévben kifejlődött új hajtásokon képződik. Ennek értelmében, ezen fajok metszése is kétféleképpen történhet.
Szintén március folyamán vagy április elején kell hozzálátni a metszéshez. Az egyik lehetőség, hogy a gyenge, beteg vagy sérült vesszőket a talajszinten kivágjuk. A legnagyobb, erőteljesebb vesszőket hagyjuk meg. A megmaradt vesszők csúcsát vágjuk vissza: távolítsuk el a vesszők felső egyharmadát. Ez a lehetőség két termést biztosít az év során.
A másik lehetőség, hogy kivétel nélkül az összes vesszőt visszavágjuk a talajig a tél végén vagy kora tavasszal. Ez a metszési mód egyetlen termést hoz késő nyáron vagy kora ősszel. Ezzel a nyári termés egyértelműen kiesik. Viszont, bár csak egy termés képződik, a terméshozam nagyobb lesz, és gyakran lekörözi a kétféle termésből származó gyümölcs mennyiségét.
Ezek a málnafajok is gyorsan szaporodó fajták, rengeteg új hajtást képeznek gyökérszinten. Ezért ha a bokrok szélessége meghaladja a 60 centimétert, érdemes kiásni az ezen kívül eső hajtásokat.
A fekete málna metszése
Bár sokan összetévesztik a szederrel, a fekete málna egy különálló faj, mely a termést akár júniusban is hozhatja (a szederrel ellentétben, ami augusztus végén kezd el beérni). A metszését március folyamán, április elejére ütemezzük, és távolítsuk el az összes vékony, gyenge vesszőt. Csak négy-öt erősebb, egészséges hajtást hagyjunk meg bokronként. Az is fontos, hogy a megmaradt vesszők magasságát 30 centiméterre korlátozzuk.
A lila málna metszése
A lila málna egy kevésbé népszerű faj, tüskéktől mentes, erős növekedésű típus. Aromája intenzív, a málna és a szeder keverékére emlékeztet. Egészségre gyakorolt hatásai sokszínűek, a benne lévő minőségi tápanyagoknak köszönhetően. A munkamódszer azonos a fekete málna metszésével annyi különbséggel, hogy a meghagyott ágak magassága legtöbb 45-50 centiméter legyen.