KezdőlapHobbyA szovátai Medve-tó Erdély egyik legértékesebb gyöngyszeme

A szovátai Medve-tó Erdély egyik legértékesebb gyöngyszeme

-

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

A Maros megyei Szovátán található Medve-tó a világ legnagyobb heliotermikus tava, ami 1875-ben keletkezett. De a Medve-tó nem csak turisztikai látványosság, rendkívüli természeti tulajdonságai miatt a világ minden tájáról vonzza a látogatókat.

A heliotermikus jelenség csak sós tavak esetében figyelhető meg, azt jelenti, hogy a napsugarak magasabb hőmérsékletre képesek felmelegíteni a vizet. Ez akkor következik be, ha a tóba ömlő patakok és a csapadékvíz néhány centiméteres édesvízréteget hoznak létre a felszínen, amely nem elegyedik, mert sűrűsége kisebb, mint az alatta elhelyezkedő sós vízé.

A kisebb sűrűségű édesvíz üvegházhatást hoz létre, meggátolva a sós víz felszínre jutását és lehűlését. Ezt a jelenséget először Kalecsinszky Sándor kolozsvári vegyész magyarázta meg, aki tanulmányozta a Medve-tavat.

A 250 g/l átlagos sótartalommal és átlagosan 10 méteres mélységgel (a legmélyebb pontján 18,9 méter) rendelkező Medve-tó 40 235 négyzetméteres területen fekszik, egyedülálló természetes élőhelyet biztosítva számtalan növény és állatfaj számára.

A tó egy beszakadt sóhegy helyén keletkezett, és a vulkanikus eredetű talajnak köszönhetően az egyetlen olyan sós tó a világon, amelyet gazdag növényzet vesz körül.

Szovátai Medve-tó
Fotó: Shutterstock

A tó kialakulása és történelmi jelentősége

A Medve-tó másik egyedi vonása, hogy pontosan ismerjük kialakulásának időpontját, ami a természetes tavak esetében rendkívül ritka. A tó 1875. május 27-én keletkezett, egy földcsuszamlást, majd egy heves esőzést követően, így alakult ki az a sómedence, amit az alázúduló patakok vize lassan feltöltött.



A tavat kiterített medvebőrre emlékeztető alakjáról nevezték el Medve-tónak, bár eredetileg Illyés-tóként ismerték, Sófalvi Illyés Lajos földbirtokos után, aki Felső-Szováta megalapítója.

Heliotermikus tulajdonságai, magas sótartalma és egyedülálló élőhelye miatt Medve-tó felbecsülhetetlen természeti kincs, amelyet nemcsak szépsége, hanem gyógyászati haszna miatt is elismernek és nagyra értékelnek.

A Medve-tó vizének gyógyhatásai

A Medve-tavat egyedülálló terápiás tulajdonságairól ismerik, és számos betegség kezelésére ajánlják. Kémiai összetételének és magas hőmérsékletének köszönhetően a tó vize jótékonyan hat a degeneratív és gyulladásos reumatikus betegségek esetében, de a reumás ízületi gyulladás, a balesetek utáni rehabilitáció, valamint egyes hormonális, nőgyógyászati, légúti allergiás, endokrinológiai és szív- és érrendszeri betegségek kezelésére is alkalmas.

A szovátai gyógyfürdő évente több ezer látogatót vonz, de a tó emellett lehetőséget nyújt a pihenésre és kikapcsolódásra is, ideális hely azok számára, akik élvezni szeretnék a természetes tájat és a sós víz jótékony hatásait.

A Medve-tó a világ legnagyobb heliotermikus tava, a legnagyobb sókoncentrációval rendelkező tó, és az egyetlen természetes tó, amelynek keletkezési ideje pontosan ismert, így valóban egyedülálló természeti kincsnek számít.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Csemegézz

    Ez is érdekelhet