KezdőlapHobbyMivel permetezzük a burgonyát 7 nappal az ültetés után: a módszer, ami...

Mivel permetezzük a burgonyát 7 nappal az ültetés után: a módszer, ami biztosítja a gazdag őszi termést

-

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

A burgonyatermesztők az idei szezonban komoly kihívás elé néznek a kezdeti gyomirtás időzítésében, mivel a hideg időjárás és a hideg talaj késlelteti az ültetést és a növény kihajtását. A szakemberek szerint vannak bizonyos kezelések, amelyeket 7 nappal az ültetés után kell végrehajtani, mivel szerintük ebben a részletben rejlik a gazdag őszi termés kulcsa.

A gyomirtó szeres kezelések kihívásai

A közelmúlt szélsőséges időjárása miatt sok termelőnek komoly gondjai vannak a burgonyatermesztéssel. De nem szabad megfeledkezni a gyomirtó szeres kezelésekről sem az ültetést követő első napokban, sem később.

A szakemberek szerint a legfontosabb az, hogy a lehető leghamarabb megejtsük ezeket a kezeléseket, és a hosszabb ideig tartó védelem érdekében a keverékeke és arányokra is fontos hangsúlyt fektetni. Az alábbiakból kiderül, mivel kell permetezni a krumplit 7 nappal az ültetést követően.

De a gumók első kezelését már az ültetés előtt javasolják, a következők szerint:

A gumók áztatása műtrágyaoldatokkal, egyéb védőanyagokkal

A szakértők szerint a vetőgumók ammónium-nitrát és szuperfoszfát oldatba való áztatása rendkívül hatékony. Mindkét esetben 4 kg műtrágyára van szükség 100 liter vízhez, és ezt az oldatot jól össze kell keverni. A gumókat a homogén oldatba helyezzük és egy órán át áztatjuk. Ez idő alatt felszívják a hatóanyagokat.

A nitrogén elősegíti a csírák növekedését és fejlődését, míg a foszfor a gyökérzet gyors növekedését és fejlődését eredményezi, és általában véve az oldat hatása hozzájárul a növény gyorsabb és erőteljesebb növekedéséhez és fejlődéséhez, ugyanakkor 10-15%-kal gazdagabb termést eredményez.



A gumókat 2-3 órával az ültetés előtt kell beáztatnunk ebbe az oldatba. Maga az áztatás 1 órát vesz igénybe, a szárítás pedig további 1-2 órát. A gumók áztatását helyettesíthetjük permetezéssel. A fényen csíráztatott gumókat 1-2 nappal az ültetés előtt ugyanazzal az oldattal permetezzük, mint az áztatás során, 3 tonna gumóra 80-100 liter oldatot használva.

Annak érdekében, hogy jobban felszívják az oldatot, a permetezés után 2 órán át fóliával kell lefedni a gumókat. Napsütéses időben a fóliát árnyékolni kell, hogy a napsugarak ne égessék meg a gumókat.

A gumók nitrogén-foszfor műtrágyával való kezelése a termés 5-7 nappal korábbi érését és 7-10%-os termésnövekedést eredményez. De van egy másik módszer is, amivel megnövelhetjük a termést.

A gumók megszórása hamuval

Egy másik dolog, amit megtehetünk ültetés előtt, hogy beszórjuk a gumókat hamuval. A nyírfa tűzifa hamuja például tökéletesen megfelel ennek a célnak. De fahamu hiányában más, növények égetéséből származó hamut is használhatunk.

A hamu tartalmazza az összes olyan nyomelemet, amelyek elősegítik a növény megfelelő anyagcseréjét. Használata 1-2%-kal növeli a gumók keményítőtartalmát, és jobb ízt ad a krumplinak. A hamu elegendő bórsavat tartalmaz, amely jó megelőzés a közönséges rühatka, a burgonya gyakori betegsége ellen.

A legjobb hatás akkor érhető el, ha a zöld csírázó gumókat szórt napfényben szórjuk be hamuval, amikor a gumók szemeinek több mint a fele már kicsírázott, és amikor a csírák már jól meggyökeresedtek a gumókon, és nem törnek le szállítás és ültetés közben.

A hamuval való behintéskor a gumóknak száraznak kell lenniük, és a hamunak egyenletesen el kell oszlania rajtuk. A vetőgumók hamuval történő kezelése ültetés előtt nem igényel nagy fizikai vagy anyagi befektetést, ami különösen alkalmassá teszi ezt a módszert a kistermelők számára.

Mivel permetezzük a burgonyát 7 nappal az ültetés után

A szakemberek szerint körülbelül 7 nappal az ültetés után a burgonyát gombaölő szerekkel kell permetezni, ezeket a barázdákba kell juttatni. A burgonya főbb megbetegedései közé tartozik a rózsaszín rothadás (Phytophthora erythroseptica), a burgonyahimlő (Rhisoctonia Solani) és a burgonyagumó ezüstfoltosság (Helminthosporium solani).

A gombaölő szerekkel való permetezés egyik fő előnye, hogy védelmet nyújtanak a talajban lévő gombabetegségek ellen a gyökereknek, száraknak és gumóknak. E betegségek kezelése javíthatja a csírák egyenletességét, a gumók méretét, a tiszta héjfelületet, a feldolgozási minőséget, a vizuális megjelenést és a piacképes terméshozamot – mondják a szakértők.

A szakemberek szerint az első kezelés, 7 nappal a vetés után, a burgonyahimlő ellen véd, és ebben az esetben az alkalmazott szer az Amistar. A többi ilyen típusú kezelést különösen akkor alkalmazzák, amikor a növény már elérte a 15 cm-es magasságot, olyan oldatokkal, mint a Trija Expert, a májusi bogár és a drótféreg ellen, valamint a palánták kidőlése ellen. A burgonyavész kezeléseket Ridomil Gold oldattal végzik, amelyet 14 napos szünet követ. Ennek az időszaknak a végén a szakemberek szerint egy újabb kezelést kell alkalmazni a burgonyabogár ellen, Mospilan típusú oldattal, amelyet újabb hétnapos szünet követ.

Összegzés

Fontos, hogy ezeket a kezeléseket helyesen és időben alkalmazzuk, hogy elkerülhessük azokat a problémákat, amik a termés romlását, csökkenését eredményezhetnék.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Csemegézz

    Ez is érdekelhet