Ha hagymát szeretnél termeszteni tavasszal a saját kertedben, akkor az alábbi keverékkel szórd meg a talajt, és sokkal ízletesebb lesz, mint eddig valaha.
Milyen földbe ajánlott ültetni a hagymát?
Nincs is finomabb a friss újhagymánál, érdemes márciusban elültetni akár palántról, akár dughagymáról, a lényeg az, hogy a föld legyen jól előkészítve. Mindenképpen olyan helyet válasszunk, ahol süti a nap, mert a hagymának természetes fényre van szüksége a jó fejlődéshez.
A megfelelő talaj homokos és jó vízelvezetésű, hogy ne tartsa vissza a felesleges vizet, mert hanem a gyökérrothadás következtében a zöldség elhal.
Annak érdekében, hogy bőséges hagymatermés legyen, készítsük elő a talajt, szórjuk meg műtrágyával.
A tapasztalt kertészek azt ajánlják, hogy ültetés előtt ammónium-nitrátot szórjunk a talajba, és jól forgassuk bele. 40-50 kg/ha ammónium-nitrát kijuttatása javasolt. Csak ezután ültessük el a hagymát a tápanyagban dús földbe.
Az ültetés után gondoskodni kell a termésről a növény igényeinek megfelelően. A fényen és a vízen kívül a hagymának általában legalább 7 Celsius fokos talajhőmérsékletre van szüksége ahhoz, hogy kicsírázzon, majd megfelelően fejlődjön.
Amikor a növény hagymája már kialakult, meg kell ejteni az ültetés utáni első trágyázást. A tapasztalt kertészek azt javasolják, hogy a hagyma termőföldjét közvetlenül a hagyma kialakulása után 30-40 kg/ha nitrogénnel és 25-35 kg/ha kálium-oxiddal trágyázzuk meg.
Hogyan használjuk a műtrágyát?
Az ültetési módtól eltérően a hagymát másképp kell műtrágyázni:
– ha dughagymáról ültetjük: az első trágyázás 30-40 kg/ha nitrogén, amikor a növény kb. 3-4 centiméteres, második trágyázás 40 kg/ha nitrogénnel és 30-40 kg/ha kálium-oxiddal 3-4 hét múlva;
– ha palántáról ültetjük: kötelező műtrágyázás ültetés előtt, majd szükség szerint;