A tojáshéj használata a kertben számos előnnyel járhat, de van egy módszer, ami még hatásosabb lehet: a tojáshéjtea terápia segít, hogy a növényeid szépen fejlődjenek, és gazdag termést hozzanak. Az alábbiakból megtudhatod, pontosan milyen előnyei vannak ennek a módszernek, és hogy alkalmazhatod azt.
A tojáshéjban lévő tápanyagok
Sokan egyszerűn kidobják a tojáshéjat, de ez valójában hatalmas pazarlás, hiszen az tele van kalciummal – a napi szükséges mennyiség kétszeresét tartalmazza!
De a tojáshéj más fontos tápanyagokat is tartalmaz, amikre a növényeknek szükségük van: foszfort, magnéziumot valamint nyomokban nátriumot, káliumot, cinket, mangánt, vasat és rezet.
Zúzott tojáshéj a növények számára
Ahhoz, hogy a kalciumot és más fontos nyomelemeket a talajba juttassuk, akár egészben is használhatjuk a tojáshéjat – közvetlenül a talaj tetejére helyezve azt – vagy finom porrá zúzhatjuk, és belekeverhetjük a földbe, hogy gyorsabban lebomoljon.
Miért érdemes azzal a vízzel öntözni, amibe a tojáshéjat áztattuk
Az egyik legjobb tápszer a tojáshéj áztatásából visszamaradó víz, vagy „tojáshéjtea”, amivel már rögtön ültetés után is megöntözheted a növényeidet. Ez az organikus módszer gyors és rendkívül hatékony lehet.
A Jeff Gillman kísérlet
Jeff Gillman kertészeti szakértő, aki számos könyvet is kiadott a témában, kipróbálta, milyen hatást érhet el, ha felforral és ázni hagy egy tojáshéjat néhány csészényi desztillált vízben.
A forralás után a héj 24 órán át maradt ebben a vízben. Ezután leszűrte, és elküldte azt laboratóriumi vizsgálatra, az eredmények pedig magukért beszéltek. A három elem, ami alacsony koncentrációban kimutatható volt a vízben a nátrium, a foszfor és a magnézium volt. De két másik elem szintén kimutatható volt: 4 mg kalcium és kálium.
Bár ez kis mennyiségnek tűnhet, ne feledkezzünk meg róla, hogy ezt az eredményt Gillman egyetlen tojáshéj felhasználásával kapta. Abban az esetben, ha több tojáshéjat áztatsz vízbe – mondjuk tízet – jelentősen növelheted a tápanyagok koncentrációját.
Hogy hat a tojáshéjtea
Ez az oldat kalciummal és káliummal dúsítja a talajt, ráadásul annak pH-értékét is növelheti. Ez rendkívül hasznos lehet enyhén savas, vagy semleges kémhatású talaj esetében.
A kalcium a legfontosabb ásványi anyag a gyökérfejlődés szempontjából. Segít megerősíteni a sejtfalakat, és megakadályozza, hogy a betegségek, a hő stressz vagy a vízhiány meggátolják a növényt a növekedésben.
A növény víz-, hő- és hidegtűrő képessége ugyanakkor a káliumtól is függ. Bizonyított tény, hogy ez az elem segíthet a növények gyorsabb növekedésében és a gazdagabb terméshozamban.
Hogy készítheted el ezt az oldatot
A tojáshéjtea elkészítéséhez körülbelül 10-20 tiszta és száraz tojáshéjra lesz szükséged. A tojások mennyisége attól függ, hogy milyen erős oldatot szeretnél.
Forralj fel körülbelül 3 és fél liter vizet, áztasd bele az összetört tojáshéjakat, és hagyd 24 órán át állni a keveréket. Ennyi idő alatt a víz kioldja a tápanyagokat a tojáshéjakból, szűrd le, és locsold meg a növényeket az így kapott oldattal.
Hogy használd a tojáshéjas oldatot
A tojáshéj tea kiválóan alkalmas arra, hogy megszabadulj a növényeket pusztító kártevőktől, rovaroktól. Sőt, azt is biztosíthatod vele, hogy ezek a nem kívánt látogatók a későbbiekben is elkerüljék a növényeket.
Öntözd ezzel a kalciumban és káliumban gazdag oldattal a növényeidet közvetlenül a tövüknél, és a legjobb eredmény érdekében ismételd ezt meg egy-két hetente.
Gillman szerint kerti növényenként 4-5 tojáshéj elegendő. Cserepes növények esetében pedig ezt a mennyiséget 2-3-ra is csökkenthetjük.