Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy előkészítsük kertünket a hideg télre, és gondoskodjunk róla, hogy tavasszal majd ismét életre keljen. Szakértők szerint öt olyan alapvető teendő van, amelyeket most érdemes elvégezni, hogy kertünk egészségesen várja az új évszakot.
1. Évelők visszametszése
Ahogy az időjárás egyre hűvösebbé válik, a lágy szárú évelők, mint például a díszfűfélék és bizonyos virágok levelei barnulni kezdenek. Ezeket a növényeket érdemes most visszametszeni.
A felesleges, száraz leveleket körülbelül pár centiméterrel a növény tövénél vágjuk le, vigyázva, hogy az új hajtások ne sérüljenek meg. Ugyanakkor akadnak olyan évelők – például a holdviola vagy a bogáncs –, amelyek strukturális elemet és textúrát adhatnak a téli kerthez, így ezeknél elég tavasszal elvégezni a metszést.
2. Érzékeny növények védelme
Nem minden növény tűri jól a hideget, és néhányuk különleges gondoskodást igényel. A tél folyamán érzékenyebb növényeinket egy fagymentes helyre, például egy fészerbe vagy üvegházba tehetjük.
Azoknál a növényeknél, amelyeket nem tudunk áthelyezni, várjuk meg az első fagyokat, majd takarjuk be őket külön erre a célra kapható anyaggal, hogy megvédjük őket a hidegtől.
3. Évelők szétültetése
Az őszi időszak ideális az évelők szétültetésére is. Az ilyenkor gyakori esőzések megkönnyítik a talaj nedvességtartalmának megőrzését, és lehetőséget adnak a növényeknek, hogy még a fagyok előtt megerősödjenek új helyükön. Így tavasszal már otthonra lelt növényekkel dolgozhatunk, amelyek gyorsabban fejlődnek majd az új szezonban.
4. Fák ültetése
Ősszel a talaj hőmérséklete még megfelelően meleg, így ideális időszak a fák ültetésére is. Az újonnan ültetett fák gyökereinek ekkor még elegendő idejük marad a megerősödésre, mielőtt beköszönt a tél.
A téli csapadék természetesen gondoskodik az öntözésről, ami hozzájárul a fejlődésükhöz. A szabadgyökerű fákat november és március között érdemes ültetni, amikor a fák nyugalmi állapotban vannak.
5. Gyepápolás
A nyári hónapok alatt gyakran túlhasználjuk a gyepet, ami ősszel és télen viszont kiválóan regenerálódhat. Ez a hónap tökéletes az utolsó fűnyírásra; vágjuk körülbelül öt centiméteresre a füvet, hogy elég levélfelület maradjon a fotoszintézishez, ugyanakkor a hó se lapítsa le túlságosan.
A gyepszellőztetés is ajánlott ilyenkor, amelyet egy egyszerű gereblyével is elvégezhetünk, és amely segít a vízelvezetés javításában és a gyökérzet megerősítésében. A kopasz foltokra pedig friss fűmagot szórjunk, hogy tavasszal egészséges, dús gyepünk legyen.
Őszi kerti teendőink elvégzése biztosítja, hogy kertünk megőrizze szépségét és egészségét, és tavasszal majd újra gyönyörködhessünk benne.