A legtöbben tavasz elején fognak neki a metszésnek, pedig vannak növények, amelyeket kifejezetten ősszel kell visszavágni.
“Az évelő növények többsége visszavágható ősszel” – mondja Tamara Hogan, a Fast Growing Trees növényszakértője.
Miért érdemes levágni néhány évelő növényt ősszel?
A növények hajlamosak a betegségekre
Egyes növények különösen érzékenyek a lisztharmatra és más betegségekre, amelyek könnyen szaporodhatnak, amikor a növények elhervadnak és nyugalmi állapotba kerülnek, az időjárás pedig nyirkos és hűvös lesz. Ha visszavágjuk őket, akkor meg tudjuk előzni a betegségek terjedését.
“Ha van egy olyan növényünk, amely hajlamos a kártevőkre vagy betegségekre, vágjuk vissza ősszel” – mondta a szakember.
A virágok önmagukat vetik és könnyen túlszaporodnak
Ha több virágot szeretnénk, akkor ez egy nagyon jó dolog, de, ha nem szeretnénk, hogy túlszaporodjanak, akkor vissza kell metszeni a virágokat, mielőtt magot vetnének.
Az elhervadt lomb nem vonzó
Az örökzöldek egész évben gyönyörűek, de még a télen elszáradt vagy kiszáradt növények is érdekessé tehetik táját. A díszfüvek például szalmaszerű árnyalatúvá száradnak, és gyönyörű textúrát adhatnak a tájnak. Azok a növények, amelyek megfeketednek, leszáradnak, nem mutatnak jól, le kell vágni őket.
Hogyan kell metszeni az őszi évelőket?
Az őszi metszés nagyjából ugyanolyan, mint tavasszal: tartsuk tisztán a vágásokat, vágjuk le a növény elhalt vagy beteg részeit, de ne vágjuk le, amire a növénynek szüksége van, hogy jövőre szépen fejlődjön.
“Távolítsunk el minden elhalt lombot, főleg, ha már elszáradt, megfagyott” – mondja Hogan.
Használjunk tiszta metszőollót
Annak érdekében, hogy megakadályozzuk a betegségek átterjedését a kert egyik részéből a másikba, meg kell tisztítania a metszőollót. Alkoholos oldattal fertőtlenítsük le, hogy a kórokozók elpusztuljanak, mielőtt nekifognánk a következő növényt metszeni.
A fákat és cserjéket akkor metsszük, amikor teljesen nyugalmi állapotban vannak, így megelőzhetjük, hogy túl korán hozzon új hajtásokat. “A korai metszés arra ösztönözheti a cserjét, hogy gyengéd új növekedést indítson el, amely megsérülhet, és a tél folyamán elpusztulhat” – mondja a szakember.
Ezeket az évelő növények érdemes ősszel metszeni
1. Bazsarózsa
A bazsarózsa hajlamos lehet a betegségekre, ezért érdemes ősszel visszametszeni. A növény a fagyok után úgyis elpusztul, a megbarnult levelek pedig nem mutatnak jól. Egészen a talajig vissza lehet vágni, mivel jövőben a gumóból hajt ki, nem az idei ágakból.
2. Bíbor kasvirág
Egész télen át a kertben maradhat, mivel a virágok magot vetnek, és táplálékot szolgáltatnak az áttelelő madaraknak. Ha azonban szabályozni szeretné a növekedését, eltávolíthatjuk a virágok egy részét miután kivirágoztak. Ha rendezettebb kertre vágyunk, a növény szárát is visszavághatjuk a földhöz közel, hogy friss, új hajtásokat hozzon.
3. Árnyliliom
Levelei télen elhervadnak és nem lesznek vonzóak, és nagyszerű menedéket nyújthatnak néhány nem kívánt kártevőnek, beleértve a rágcsálókat és a meztelen csigákat is. A tavasszal kikelő csigák pedig egyből megtámadják a friss leveleket. Érdemes levágni a lombozatot néhány centiméterre a talajtól, amint beköszönt az első kemény fagy, és a levelek elhalnak.
4. Lángvirág
A flox egyike azon növényeknek, amelyeket imád a lisztharmat, így az őszi metszés csökkentheti annak esélyét, hogy megtámadja. Az első kemény fagy után a növényt a talajhoz közel lehet metszeni, csak néhány centimétert hagyva a növényből.
5. Liliom
A liliom szára virágzás után már nem túl látványos, ezért a legjobb, ha ősszel kihúzzuk őket.
6. Méhbalzsam
A méhbalzsam is hajlamos a lisztharmatra. Érdemes visszavágni a talaj fölött, hogy megelőzzük a betegségek elhatalmasodását, és ösztönözzük a jövő évi erősebb növekedést.
7. Szakállas írisz
Ezek a látványos hagymás növények késő tavaszi és kora nyári színt biztosítanak a kertben. De hajlamosak egy sor különféle betegségre és kártevőre, amelyek károsíthatják a növényeket. A kora nyár folyamán eltávolíthatjuk az elhervadt virágokat a szár tövéről. Ősszel pedig, az első fagyok után vágjuk vissza teljesen a levelét.
8. Levendula
Ha nem szedtük le a levendula virágait a nyári virágzás után, kora ősszel vágjuk vissza, hogy a levendula megőrizze formáját, és jövőre még dúsabb legyen. Minden ágat körülbelül egy centivel a virágzás alatt kell levágni.
9. Cickafark
Amikor a cickafark virágai kezdenek elhalványulni, vágjuk vissza a talaj közelében, csak a leveleket hagyjuk a növény tövében.
10. Fekete szem
A fekete szem egy másik saját magát vető növény. Ha nem akarjuk, hogy túlszaporodjon, akkor vágjuk le a virágot, amikor elhervadt, és egyharmadára vágjuk vissza a növényt is az első fagyok beköszöntével.