A rózsák a kertek legszebb virágai közé tartoznak. Ahhoz azonban, hogy őszig látványosan virágozzanak, különleges gondozásra van szükségük. A profi kertészek egy bizonyos trükkre esküsznek, ami alig kerül pénzbe, mégis csodákra képes a rózsakertedben – az élesztő alapú oldat, amitől a rózsáid új erőre kapnak!
A szakemberek 1 kg friss élesztő 10 liter meleg vízben való feloldását javasolják, az így kapott oldatot pedig használat előtt 1:10 arányban hígítsuk tovább vízzel. A kapott keverékből 1-1 literrel öntsünk minden rózsabokor tövére. Az eredmény rövid időn belül jelentkezni fog.
Egyéb tippek a kertészeti szakértőktől
A rózsatövek köré elhelyezett mulcsot ősszel ásd bele a földbe, remek komposzttrágya lesz belőle a növények számára. Júliusban pedig turbózd fel a rózsáidat 1 kg száraztrágya és 10 liter víz keverékével: locsold meg vele a rózsák tövét, egyszeri alkalommal.
A savas talajban nevelt rózsákra használj faégetésből származó hamut. Vízben feloldva, a hamu meghosszabbítja a virágzási időszakot, és további nyomelemekkel gazdagítja a rózsák földjét.
Hogyan szabaduljunk meg a rózsákat megtámadó kártevőktől?
A rózsák nagyon érzékenyek a kártevők támadására. Már a fertőzöttség első jeleinél érdemes akcióba lépni, az alábbi módszerek közül válogatva:
1. Szappanos oldat: 1 evőkanál folyékony szappant oldj fel 1 liter vízben. A kapott oldattal permetezd be a rózsaleveleket. Ez megfojtja a rovarokat, és hatékony a levéltetvek ellen is.
2. Neem olaj: ez egy természetes rovarölő szer, amely számos kártevő, köztük az atkák és a levéltetvek ellen biztosít védelmet.
3. Hasznos rovarok bevonzása: ültessünk olyan növényeket a kertünkbe, melyek vonzzák a katicabogarakat és parazita darazsakat, amelyek a levéltetvekkel és más kártevőkkel táplálkoznak.
4. Ha a természetes módszerek nem elegendőek, vegyszeres kezelésekhez is folyamodhatsz. Ez esetben használj az azonosított kártevőkre specifikus rovarölő szereket, de a túladagolás elkerülése és a környezet védelme érdekében tartsd be a használati utasítást.