Egyetlen egyszerű munkálatot kell elvégezni februárban a kertben, ha azt szeretnénk, hogy a rózsáink szebben és gyorsabban fejlődjenek tavasszal. A Gardening UK-Facebook oldalán egy nő kért tanácsot azzal kapcsolatban, hogyan tudná megmenteni az ajándékba kapott cserepes rózsáját.
A mellékelt képen egy nem túl bizalomgerjesztő, elhervadt rózsa található, szerette volna, ha újjáéledne és virágozna.
“Van valakinek egy jó tippje, hogyan tudnám helyrehozni az anyukámtól kapott cserepes rózsát? Leszedtem róla a sérült leveleket, de mást nem tudom, hogy mit tehetnék vele a hideg hónapokban” – írta a nő.
A kommentelők közül többen biztosították róla, hogy ne essen pánikba, hiszen a rózsák nagyon szívós növények.
“Érdemes mielőbb feltölteni egy réteg jó minőségi talajtakaróval az edényt, majd január végén, február elején vissza kell metszeni, hogy szebben virágozzon” – írta az egyik hozzászóló.
A rózsának a legjobb, ha kitesszük a szabadba, persze csak miután elláttuk egy vastag talajtakaró réteggel, majd február végén, március elején vágjuk vissza egyharmadára.
A módszer drasztikusnak tűnhet, de sokkal hamarabb jelennek meg majd rajta az új hajtások, mint gondolnánk.
A talajtakaró segít megtartani a nedvességet, így a növénynek kevesebb öntözésre van szüksége. Megakadályozza a gyomok szaporodását a rózsaágyásokban, és elvonja a nedvességet és a tápanyagokat a talajból.
Lee Burkhill kertészeti szakértő szerint februárban a rózsákat harmadára vissza kell metszeni.
Ez alól az egyetlen kivétel a kúszórózsák, amelyeket mindig ősszel kell metszeni, miután a növény virágzása befejeződött.
1. Távolítsuk el az elhalt, sérült vagy beteg szárakat egy éles metszőollóval
2. Vágjuk ki a keresztező szárakat
3. Vágjuk vissza az előző növekedés egyharmadát, úgy, hogy egy kifelé néző rügyben végződjön
4. Utána mulcsozzunk, hogy a rózsa megfelelően tápanyaghoz jusson, és regenerálódni tudjon.