Mennyi ideig kell szellőztetni télen, hogy elkerüljük a penészedést?
A ház megfelelő szellőztetése elengedhetetlen a téli időszakban, egyrészt azért is, hogy legyen friss levegő, másrészt pedig a penészedés megakadályozásáért.
Annak érdekében, hogy csökkentsük a páratartalmat fontos a helyiségek szellőztetése, de a túlzott szellőztetés kockázatokkal is jár. A szakértők elárulják, hogy mi az ideális szellőztetési idő, és, hogy hogyan védhetjük meg otthonunkat a páralecsapódástól és a penészedéstől.
Miért fontos a ház megfelelő szellőzése télen?
A megfelelő szellőztetés segít fenntartani az egészséges beltéri klímát, így megelőzhetjük a penészedést, és csökkenthetjük a CO₂-koncentrációt. A szellőztetés során lehűl a beltéri levegő, és könnyebben jut az oxigén a helyiségekbe.
A hideg évszakban a túlzott szellőztetés azonban két fő problémához vezethet: megnövekedik az energiafogyasztás, és a hideg felületeken lecsapódik a pára, ami elősegíti a penész megjelenését. Éppen ezért jó tudni, hogyan kell megfelelően szellőztetni, hogy elkerüljük az ilyen kellemetlenségeket.
Hogyan szellőztessünk hatékonyan télen?
A penészedés megelőzése és az energiatakarékosság érdekében a szakértők a folyamatos szellőztetés helyett ún. “sokkoló” szellőztetést javasolnak.
Így napi kétszer-négy alkalommal célszerű 5-10 percre teljesen kinyitni az ablakokat. Ez biztosítja a gyors levegőkeringést, és megakadályozza, hogy a pára lecsapódjon a falakon vagy a bútorokon.
Hideg napokon, amikor a külső hőmérséklet alacsony, csak 3-5 percig ajánlatos szellőztetni, hogy ne hűljenek ki nagyon a szobák. A melegebb napokon szellőztessünk 10-15 percig.
Egy másik hatékony trükk a keresztszellőztetés, a gyors huzat sokkal eredményesebb lehet. Az energiatakarékosság érdekében ne felejtsük el kikapcsolni a fűtést a szellőztetés alatt, majd miután becsuktuk az ablakokat, indítsuk újra.
Hogyan szabályozzuk a belső páratartalmat?
Ha a megfelelő szellőzés ellenére is magas marad a páratartalom a házban, különféle megoldásokkal szabályozhatjuk. A nedvességmérő segítségével ellenőrizhetjük a belső páratartalmat.
Ha ez túl magas, akkor egy páramentesítő lehet az ideális megoldás. Ha a levegő túlságosan száraz, akkor hatékony módszer lehet a páratartalom növelésére, ha vízzel töltött edényeket teszünk a radiátorokra, szobanövényeket veszünk, vagy bent szárítjuk a ruhát.