Sarah Mintonnál több mint 10 évvel korábban egy ritka vérbetegséget és egy szokatlan májbetegséget diagnosztizáltak, majd két évvel később májrákot. A michigani nő sugárkezelést kapott, de mivel a mája rosszul működött, az orvosok azt mondták, a jövőben feltétlenül májátültetésre lesz szüksége. „Már amikor először diagnosztizálták, tudtam, hogy a transzplantáció a jövőm része lesz” – mondta Minton.
Bár azt remélte, erre csak idősebb korában kerül majd sor, a 30-as évei végén az orvosok közölték vele, hogy minél előbb új májra van szüksége. De közben tüdőproblémái is kialakultak, és az orvosok aggódtak, hogy máj- és dupla tüdőátültetésre lesz szüksége. A nő azonban hallani akarta más orvos véleményét is, és ennek köszönhetően végül csak májátültetésre volt szüksége, miután a Cleveland Clinic orvosai gyógyszeres kezeléssel rendbe hozták a tüdejét.
A helyzet azonban még így is nagyon súlyos, mondhatni kilátástalan volt, mivel amíg a tüdei meg nem erősödtek, nem végezhették el a májtranszplantációt sem.
„Két évbe telt, amíg a tüdőm meggyógyult, és eléggé felépült ahhoz, hogy biztonságos legyen felkerülnöm a transzplantációs listára. Az orvosom egy ponton azt mondta, hat hónapom van hátra, és amikor a májátültetést elvégezték már négy hónap telt el ebből” – idézte fel a most 41 éves Minton.
Minton egészségügyi problémái még a 20-as éveiben kezdődtek, amikor 26 éves korában egy ritka betegséget, az úgynevezett Budd-Chiari-szindrómát diagnosztizálták nála, ami azt jelenti, hogy a máj vénás keringésében egy vérrög (trombus) képez akadályt, és emiatt a májon nem tud megfelelően keresztüláramlani a vér. Általában idősebb férfiaknál fordul elő, ezért is volt annyira meglepő, amikor felfedezték nála. Ezenkívül egy másik rendellenességet is találtak – a polycythemia vera csontvelői megbetegedés, azt jelenti, hogy fokozódik a vörösvérsejtek termelődése, és ezáltal megnő a vérsűrűség. Emiatt Minton egy sztentet kapott, hogy a máj véredényei ne záródjanak el.
Úgy tűnt, ezzel megoldották a problémát, legalábbis a következő körülbelül 10 évre, de a nő májfunkciói idővel romlani kezdtek, és végül rákot diagnosztizáltak nála. Mivel korai szakaszban sikerült felfedezni, sugárkezeléssel sikerült legyőzni a betegséget, de az orvosok ekkor már tudták, hogy a közeljövőben új májra lesz szüksége.
Hamarosan azonban pulmonális hipertóniát állapítottak meg nála, ami azt jelenti, hogy a kis vérkörben megnövekedik a vérnyomás. Az orvosai úgy gondolták, a gyógyszeres kezelés nem lesz hatékony, ezért a dupla tüdőátültetést javasolták. Ekkor kérte ki Minton egy másik orvos csapat véleményét.

Miközben azonban kezelést kapott a tüdejére, a májproblémái továbbra is komoly nehézséget jelentettek, többek között a hasában felgyülemlett rendkívüli mennyiségű folyadék jelentett állandó kihívást.
„Úgy néztem ki, mintha nyolc hónapos terhes lennék. Minden héten lecsapolták ezt a folyadékot a hasamból, és egy héten belül újra szükségem volt rá” – idézte fel, hozzátéve, hogy alkalmanként körülbelül 6-7 liter folyadékot csapoltak le. Ezenkívül gyakran volt szüksége vérátömlesztésre is, ami szintén kimerítette.
2023 augusztusában felkerült a transzplantációs listára, és bár eleinte abban reménykedett, hogy a részleges májátültetés is elég lesz – vagyis megkaphatja egy élő donor májának egy részét – teljes szervátültetésre volt szüksége. Végül mégis sikerült megfelelő donort találni, és 2023. december 2-án kapta meg az új szervet.
„A műtét mindössze nyolc órát vett igénybe. Tulajdonképpen nagyon simán ment” – mondta Minton, de ezzel még nem volt túl a nehezén, mivel a műtét nagyon megviselte a tüdejét, ezért oxigénre volt szüksége, és hetekig lélegeztető gépen volt, egyszer pedig majdnem elveszítették. Végül 2024. január 5-én hagyhatta el a kórházat, és azt mondta, úgy érezte magát, mintha újjászületett volna. „Úgy érzem magamat, mintha 18 éves lennék. Csodálatosan érzem magamat. Nem vagyok olyan kimerült, és nincsenek fájdalmaim” – mondta.
A májátültetés után már nem volt szüksége a pulmonális hipertónia miatt kapott intravénás gyógyszerekre sem, ami óriási megkönnyebbülés volt, az infúzió ugyanis sok tevékenységben megakadályozta.
Többek között például úsznia sem volt szabad, most azonban újra hódolhat ennek a szenvedélynek – bár csak medencében úszhat a tavakban és a tengervízben lévő baktériumok miatt, mivel az immunrendszerét legyengítették azok a gyógyszerek, amiket azért szed, hogy a szervezete ne utasítsa el a beültetett szervet.
Bár az idáig vezető út tele volt megpróbáltatásokkal, a kétgyerekes édesanya végig kitartott, és azt mondja, a lányai még a legnehezebb pillanatokban is erőt adtak neki. „Nem hagyhattam el a lányaimat. Tudtam, hogy szükségük van rám, ami nagy motiváció volt számomra, hogy túléljem ezt, különösen az intenzív osztályon, amikor majdnem elvesztettek. Nagyon nehéz volt, de csak rájuk gondoltam.”