Egy férfi a Redditen számolt be róla, hogy egy AI bot segítéségével kezdett álláskeresésbe, és nagyon elégedett volt az eredményekkel. A mesterséges intelligencia sokkal könnyebbé tette a folyamatot, és több mint 50 állásinterjút szerzett neki. Ráadásul, miközben az AI körülbelül ezer álláshirdetésre jelentkezett, a férfi nyugodtan pihenhetett, és reggel felébredve már csak a lehetőségek közül kellett válogatnia.
A mesterséges intelligencia újraírta az önéletrajzát és a motivációs levelét, és minden olyan álláshirdetésre jelentkezett, amire a férfi alkalmas lehetett a rendelkezésre álló adatok alapján.
„Létrehoztam egy mesterséges intelligencia robotot, amely elemzi a jelöltek adatait, megvizsgálja az állásleírásokat, egyedi önéletrajzokat és motivációs leveleket ír minden egyes álláshoz, válaszol a toborzók által feltett konkrét kérdésekre, és automatikusan jelentkezik az állásokra” – magyarázta a férfi a fórumon.
„És mindezt úgy, hogy közben aludtam! Mindössze egy hónap alatt ez a módszer segített abban, hogy körülbelül 50 interjút szerezzek. A személyre szabott önéletrajzok és kísérőlevelek, amelyeket az egyes állásleírások alapján az AI testre szabott, fontos különbséget jelentettek” – folytatta.
Azt is kifejtette, hogy a mesterséges intelligencia már most nagyban megváltoztatta a munkaerőpiacot az álláskeresés tekintetében is, mivel sok munkahelyen már AI-botokat használnak a jelentkezők kiszűrésére. Ugyanakkor elismerte, hogy ez a módszer felvet bizonyos etikai kérdéseket.
„Ezt a technológiai forradalmat figyelve nem tudok nem elgondolkodni azon, hogy milyen mélyreható következményekkel jár a munka világára nézve. Bár hatékony, az állásokra való jelentkezés automatizálása kérdéseket vet fel a szakmai kapcsolatok természetével kapcsolatban.
Paradoxonnal állunk szemben: miközben a kiválasztási folyamat optimalizálására törekszünk, azt kockáztatjuk, hogy elveszítjük azt az emberi tényezőt, amely gyakran döntő jelentőségű a munkakörnyezetben. Az előttünk álló kihívás nemcsak technológiai, hanem etikai és társadalmi jellegű is” – fogalmazta meg ezzel kapcsolatos kétségeit a férfi.
„Meg kell találnunk a kényes egyensúlyt a mesterséges intelligencia hatékonysága és az emberi interakciók gazdagsága között. Csak így építhetjük fel a munkaerőpiac olyan jövőjét, amely nemcsak produktív, hanem mindenki számára teljes értékű és értelmes is” – tette hozzá.
A módszer a fórum felhasználói körében is megosztónak bizonyult, voltak, akik okos stratégiának tartották a férfi kísérletét, míg mások egyértelműen elítélték a mesterséges intelligencia erre a célra történő felhasználását.