A 28 éves Zoraya ter Beek egész életében küzdött a mentális egészségével, és most az asszisztált öngyilkosság mellett döntött.
A holland nőnél depressziót, autizmust és borderline személyiségzavart állapítottak meg, és Zoraya végül meghozta a döntést, hogy véget vet az életének.
„Mindig is egyértelmű volt számomra, hogy ha nem javul az állapotom, nem tudom ezt tovább csinálni” – magyarázta döntését a nő.
A Mirror szerint a nő idén májusban akar véget vetni az életének, a saját otthonában, ahol a párjával és két macskájával él, ami pedig a temetését illeti, hamvasztást szeretne.
„Egy kicsit félek a haláltól, mert az a végső ismeretlen. Nem igazán tudjuk, mi következik utána – vagy talán egyáltalán nincs semmi? Ez az ijesztő része. De az orvos nem kapkodja el a dolgot. Nem úgy történik, hogy bejön a szobába, és felszólít, hogy feküdjek le. Legtöbbször először egy csésze kávéval nyugtatja meg az idegeket, és hangulatos légkört teremt” – mondta Zoraya az asszisztált öngyilkossággal kapcsolatban.
„Aztán megkérdezi, hogy készen állok-e. Elfoglalom a helyem a kanapén. Még egyszer megkérdezi, hogy biztos vagyok-e benne, majd elindítja az eljárást, és jó utat kíván. Vagy az én esetemben egy jó szunyókálást, mert utálom, ha jó utat kívánnak. Nem megyek sehova” – folytatta.

Az asszisztált öngyilkosság 2001 óta legális Hollandiában, és Stef Groenewoud, a hollandiai Kampeni Teológiai Egyetem egészségügyi etikusa szerint egyre többen élnek ezzel a lehetőséggel, és már nem feltétlenül végső megoldásként folyamodnak hozzá.
„Az eutanáziát valamiféle elfogadható lehetőségként látom, amelyet az orvosok, a pszichiáterek felajánlanak, holott azelőtt ez csak a legvégső megoldás volt. Különösen a pszichiátriai betegségekben szenvedő emberek, és különösen a pszichiátriai betegségekben szenvedő fiatalok esetében látom azt a jelenséget, hogy az egészségügyi szakemberek mintha könnyebben lemondanának róluk, mint korábban” – mondta.
Ha úgy érzed, segítségre van szükséged, hívd a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116-123, vagy 06 80 820 111 telefonszámot!
Ha aggódsz valakiért, és szeretnél többet megtudni arról, hogyan kezdeményezz beszélgetést, ezt az oldalt lehet érdemes megnézned.