A 116 éves nőt, akit a világ legidősebb emberként tartanak számon, kutatók vizsgálják, abban a reményben, hogy felfedezhetik a hosszú élet titkát. Az idős nőnek hallás- és mozgásproblémákon kívül semmilyen egészségügyi panasza nincs, és a memóriája is tökéletesen működik.
Dr. Manel Esteller, a Barcelonai Egyetem genetika professzora, az észak-spanyolországi Girona városában, Olotban lévő otthonában DNS-mintát vett az idős nőtől, hogy kiderítse Branyas génjei mennyiben magyarázzák hosszú életét, és mennyi köze van annak az életmódjához.
Maria Branyas, egy pamplonai újságíró lánya 1907. március 4-én született a kaliforniai San Franciscóban, de 8 éves korában családjával visszatért Spanyolországba, ahol Katalónia különböző részein élt, és három gyereke született.
2020-ban legyőzte a Covid-19-et, de túlélte a spanyol polgárháborút, egy erős földrengést az Egyesült Államokban, valamint egy nagy tűzvészt is.
A nő azt tanácsolja mindenkinek, aki hosszú életet szeretne élni, hogy iktassa ki az életéből a mérgező embereket, valamint kerülje a túlzásokat.
„Mindig mindenből ettem egy keveset, és soha nem diétáztam. Nem szenvedtem semmilyen betegségben, és nem műtöttek meg” – magyarázta életmódjával és egészségi állapotával kapcsolatban.
„Rend, nyugalom, jó kapcsolat a családdal és a barátokkal, kapcsolat a természettel, érzelmi stabilitás, sok pozitivitás és távolságtartás a mérgező emberektől” – írta a nő a Twitteren, ahol rendkívül aktív, amikor a hosszú élet titkáról kérdezték.
Azt azonban elismerte, hogy ezeken túl a hosszú életét valószínűleg a genetikai örökségnek és a szerencsének köszönheti, amivel Dr. Esteller is egyetért. „Egyértelműen van genetikai összetevő, mert több olyan családtag is van, aki több mint 90 éves” – magyarázta az orvos.
Hogy a gének pontosan milyen mértékben védték meg őt az öregedéssel összefüggő betegségektől, azt a kutatócsapat laboratóriumban próbálja majd kideríteni. „Ami egyértelmű, hogy rendkívüli rugalmassággal rendelkezik. Igazi túlélő” – tette hozzá Esteller.
A vizsgálat során DNS-ének hatmilliárd szegmensét elemzik majd, 200 olyan génre összpontosítva, amelyek közvetlenül az öregedéssel állnak összefüggésben. Az eredményeket Dr. Esteller szerint összehasonlítják majd a középső lányától kapott eredményekkel, aki 79 éves.
Mariának van egy másik lánya is, aki 90 éves, és volt egy fia, aki 77 évesen halt meg egy balesetben.
A kutatás célja, hogy segítsen olyan gyógyszerek kifejlesztésében, amelyek segíthetnek leküzdeni az öregedéssel járó betegségeket. „Reméljük, hogy Maria sejtjeinek tanulmányozása új nyomokat ad majd ahhoz, hogyan lehet kezelni az időskori neurodegeneratív vagy szív- és érrendszeri betegségeket, valamint a rákot” – mondta az orvos.
Annak ellenére, hogy jó egészségben érte el 116. életévét, Maria Branyas élete nem volt mentes a nehézségektől. Fiatalon elveszítette az édesapját, aki tuberkulózisban halt meg, miközben a családja az első világháború idején az Egyesült Államokból Spanyolországba tartott egy óceánjáró fedélzetén.
A hallásproblémái is ebből az időből erednek: az egyik fülére elveszítette a hallását, miután leesett az egyik felső fedélzetről, miközben a testvéreivel játszott.
Később, 1918-ban, amikor még csak 11 éves volt, a spanyolnátha járvány söpört végig a világon. Aztán 29 éves korában kitört a spanyol polgárháború, ami nagyon rossz emlékeket hagyott benne, de részleteket nem árult el erről az időszakról. Nem sokkal ezután pedig kezdetét vette a második világháború.
Az esküvője napja sem úgy sikerült, ahogy elképzelte. Miután órákig vártak az esküvői szertartás kezdetére, megtudták, hogy a pap, akinek össze kellett volna adnia őket a vőlegényével, váratlanul meghalt. A család kénytelen volt elindulni, hogy másik papot keressen.
Maria ápolónőként dolgozott orvos férje mellett, egészen a férfi 1976-ban bekövetkezett haláláig, és a spanyol polgárháború idején egy nacionalista tábori kórházban teljesítettek szolgálatot.