Egy táplálkozási szakértő részletesen kifejtette, melyek azok a tünetek, amelyeket semmiképpen nem szabad figyelmen kívül hagyni, mert komoly bélrendszeri problémákra utalhatnak.
A bélrendszer egészségi állapota gyakran nem egyértelmű, és a tünetek felismerésétől az okok megértéséig sok minden zavart okozhat. Szerencsére nem szükséges egyedül megbirkózni ezzel a kihívással, hiszen szakemberek és orvosok is rendelkezésünkre állnak, hogy segítsenek az aggályok megértésében.
Chloe Williams holisztikus táplálkozási szakértő összeállított egy listát olyan bélrendszeri tünetekről, amelyeket „soha nem szabad figyelmen kívül hagyni.” Bár a lista nem teljes körű, hasznos betekintést nyújt a leggyakoribb problémákba és azok lehetséges okaiba.
„Ez a hét bélrendszeri tünet, amelyeket soha nem szabad figyelmen kívül hagyni. Ezek mind komoly jelei a lehetséges bélrendszeri problémáknak” – fogalmazott közösségi oldalán Chloe.
1. Nyálfonalak a vízben
Chloe elmondta: „Ha közvetlenül ébredés után beleköpsz egy pohár vízbe, és fonalak lógnak le a vízben, az Candida nevű élesztőgomba túlszaporodására utalhat.”
Hozzátette: „Egyes szakemberek esküsznek erre. Nyilvánvalóan ez nem tudományos alapú szemléltetés” – mondta, majd hozzátette, hogy a videójában a továbbiakban tudományos alapú tanácsokat ad.
Reggeli utáni puffadás
„Ha felébredsz, megeszed a reggelidet, és azonnal puffadsz, ez SIBO-ra, azaz vékonybélben túlszaporodott baktériumokra utalhat” – magyarázta Chloe. „A SIBO akkor fordul elő, amikor túl sok baktérium van a vékonybélben, amelyek fermentálják az ételt. Ahogy egy rothadó gyümölcs is gázt termel, ez is felesleges gázképződéshez és puffadáshoz vezethet közvetlenül evés után.”
Túlzott puffadás
„Másrészt, ha reggel jól érzed magad, de estére úgy érzed, mintha kilenc hónapos terhes lennél, ez alacsony gyomorsavra utalhat” – folytatta a szakértő. Ez a fajta puffadás gyakran gyomorégés mellett jelentkezik, amelyet egy másik figyelendő tünetként említett.
Gyakori gyomorégés
Chloe szerint a gyakori gyomorégés alacsony gyomorsavra utalhat. Sajnos azok, akik gyomorégést tapasztalnak, gyakran savcsökkentőt használnak, amely hosszú távon ronthatja a helyzetet.
A szakértő azt javasolta: „Ajánlom, hogy közvetlenül ébredés után vegyél be két teáskanál almaecetet meleg vízzel keverve. Ez segít növelni a szervezetedben lévő sósav mennyiségét, amely az ételek lebontásához áll rendelkezésre.”
Étvágy utáni gyomorfájdalom
„Egy másik tünet, amelyet nem szabad figyelmen kívül hagyni, az étkezés utáni gyomorfájdalom” – állította Chloe. „Ha úgy érzed, hogy minden, amit megeszel, gyomorfájást okoz, akkor valószínűleg azért van, mert szivárgó bélrendszered van, és ételérzékenységet fejlesztesz ki az ételekre, amelyeket megeszel.”
Fehér lepedék a nyelven
A szakértő szerint, ha fehér bevonat van a nyelven, az valószínűleg Candida túlszaporodásra utal. „Ha ez a tünet jelentkezik, valószínűleg székrekedés, pattanások, ételérzékenység, fáradtság, cukor utáni sóvárgás, ízületi fájdalmak és hangulatingadozások vagy szorongás is jelen vannak.”
Első vagy második típusú széklet
„Mindannyian arra törekszünk, hogy a Bristol székletskálán a négyes típusú székletet érjük el. Ez tökéletes, ez azt jelzi, hogy optimális az emésztés, és nincs okunk aggódni a széklet állapota miatt” – mondta Chloe.
„Ha egyes vagy kettes típusú székletet tapasztalsz, valószínűleg valamilyen dehidratáció van a háttérben, és valami nincs rendben a bélrendszerrel. Ez szintén Candida túlszaporodásra vagy alacsony gyomorsavra utalhat” – fűzte hozzá.
„Ez egy probléma, amit kezelni kell, mert ha nem távolítjuk el a szervezetünkben lévő méreganyagokat, akkor azok a véráramban keringenek tovább.” Hozzátette, hogy mindenkinek naponta kellene székletürítést tapasztalnia.
Mindig konzultálj orvossal, mielőtt bármilyen étrendi vagy életmódbeli változtatást tennél, és minden egészségügyi aggodalmadat oszd meg az orvosoddal, hogy kizárhasd a mögöttes betegségeket.