A szolgálaton kívüli pilóta megpróbálta leállítani az Alaska Airlines egyik járatának hajtóművét, amivel a gép lezuhanását okozta volna. A bírósági dokumentumok szerint a férfi később idegösszeomlásra hivatkozott, amikor a rendőrök leszálláskor letartóztatták.
Joseph David Emerson ellen 83 rendbeli gyilkossági kísérlet miatt emeltek vádat a történtek után. Emerson múlt vasárnap az Alaska Airlines egyik gépének pilótafülkéjében ült a kapitány és a másodpilóta mögött, de éppen nem volt szolgálatban.
Emerson azt mondta a pilótáknak, hogy nem érzi jól magát, majd megpróbálta leállítani a gép hajtóműveit.
Ha elérte volna a hajtóművek leállításáért felelős karokat, a rendszer elzárta volna az üzemanyag utánpótlást, és a gép lezuhant volna.
Az egyik pilóta feltartóztatta Emersont, amíg az felhagyott az ellenállással, és eltávolították a pilótafülkéből. Az egész incidens körülbelül 90 másodpercig tartott.
A férfi ezután állítólag azt mondta egy légiutas-kísérőnek: „Bilincseljetek meg most azonnal, vagy rossz vége lesz a dolognak.”
Később megpróbálta elérni a vészkijárat kilincsét, amikor a repülőgép leszálláshoz készült.
Egy légiutas-kísérő elmondta a nyomozóknak, hogy hallotta, amint Emerson azt mondja, mindent elrontott, és mindenkit meg akart ölni. A leszállás után a férfit azonnal letartóztatták. A rendőrségnek azt mondta, hogy idegösszeomlása volt, és 40 órája nem aludt.
„Meghúztam mindkét vészleállító kart, mert azt hittem, álmodom, és csak fel akartam ébredni. Nem éreztem jól magam. Úgy tűnt, hogy a pilóták nem figyeltek arra, hogy mi történik. Az egész helyzet nem tűnt helyesnek” – mondta Emerson.
„Beismerem, amit tettem. Nem vitatom azokat a vádakat, amiket ellenem akarnak felhozni” – tette hozzá.
A bírósági dokumentumok szerint Emerson azt is elmondta a rendőröknek, hogy pszichedelikus drogokat vett be és depresszióra hivatkozott.
Az amerikai ügyészség szóvivője a BBC-nek elmondta, hogy a nyomozók vizsgálják azt a feltételezést, miszerint Emerson pszichedelikus szer hatása alatt állt.
A repülőgép a washingtoni Everettből szállt fel, és a kaliforniai San Franciscóba tartott, 80 utassal a fedélzetén. Az incidens után azonban az oregoni Portlandbe irányították át.