Az idegen élet valószínűleg odakint van, de rossz helyen keresgélünk, állítják egyes tudósok. Egy új kutatás szerint ugyanis más univerzumok is létezhetnek, amelyekben optimálisabbak lehetnek a feltételek az élet kialakulásához, vagyis a földönkívüli életformák valószínűleg a miénkkel párhuzamos univerzumokban élhetnek.
Ez a multiverzum elmélet megmagyarázná azt, miért nem kerültünk eddig kapcsolatba eddig egyetlen más életformával sem, és ezeknek a távoli világoknak a megértése kulcsfontosságú lehet az idegenekkel való kapcsolatfelvételhez.
Egy új tanulmány ennek kapcsán az úgynevezett sötét energiára összpontosít. A kozmológiában a sötét energia az a feltételezett energiaforma, amely nagymértékben befolyásolja a világegyetemet, és feltételezik, hogy ez okozza az univerzum gyorsuló tágulását.
A Durhami Egyetem Daniele Sorini által vezetett csapata tanulmányában a sötét energiát vizsgálta, és azt, hogy mit jelenthet ez az idegen élet szempontjából.
„A sötét energia és annak az univerzumunkra gyakorolt hatásának megértése az egyik legnagyobb kihívás a kozmológiában és az alapfizikában” – magyarázta Sorini. „A világegyetemünket irányító paraméterek, beleértve a sötét energia sűrűségét is, magyarázatot adhatnak a saját létezésünkre.”
Míg a tudósok többsége azt vizsgálja, hol alakulhatott ki idegen élet a Tejútrendszerben, Sorini és csapata átfogalmazta a kérdést, és szerintük a párhuzamos univerzumokban kialakult életformáknak több értelme lenne. Bizonyos párhuzamos univerzumokban ugyanis optimálisabb lehetne a sötét energia sűrűsége.
Feltételezve, hogy a kozmológia lambda-CDM modellje helyes, a sötét energia uralja az univerzumot, és a jelenleg megfigyelhető univerzumban lévő összes energia közel 70%-át teszi ki.
A kutatócsoport azt is felfedezte, hogy még a jelentősen nagyobb sötét energia sűrűség is összeegyeztethető lenne az élettel, sőt, lehetséges, hogy mi magunk, nem is a legvalószínűbb univerzumban élünk.
Azt találták, hogy egy olyan univerzumban, ahol a közönséges anyag 27%-a csillagokká alakulna, lenne a legvalószínűbb az idegen élet kialakulása. Az általunk ismert univerzumban ez az arány mindössze 23%.
Sorini szerint valószínű, hogy léteznek más életformák odakint, de talán máshol, mint ahol azt a tudomány korábban feltételezte és kereste. Véleménye szerint a földönkívüli élet a miénkkel párhuzamos univerzumokban alakulhatott ki.
A multiverzum leírására több fizikai modell is létezik. A tudósok elméletei szerint létezhetnek végtelen univerzumok, amikben azonban egy idő után ismétlődések fordulnak elő a részecskék lehetséges elrendezésének véges száma miatt, vagy buborék univerzumok – ez a modell az „örök infláció” elméletéhez kapcsolódva egyfajta folyamatosan fújódó, táguló léggömbként képzeli el a világegyetemet –amelyek nem érintkeznek egymással, és a fizika törvényei is eltérőek lehetnek bennük. De ezeken kívül más elméletek is léteznek.