Míg gyerekként egyesek a kedvenc meséjük főhőséről álmodoznak, annak bőrébe bújnak, és legyőzik a sárkányt, addig mások két lábbal a földön, a világ kegyetlenségét megtapasztalva, a bajhoz vonzódnak, és mindent elkövetnek, hogy megégessék magukat. Ricky Killeen is ilyen kissrác volt: mindenáron börtönbe akart kerülni.
Sokat nyom a latban, milyen családi háttérrel rendelkezünk, honnan indulunk, és milyen példát veszünk a körülöttünk lévőkről. Tanulhatunk tőlük jót, de csupa rosszat is, ha ezt akarjuk.
Ricky Killeen, aki ma már boldog családapa, a környék legnagyobb bajkeverője volt. Mókának tekintette, ha lophatott, vagy ha borsot törhetett a rendőrök orra alá. És ahogy gyermekből felnőtté vált, egyre merészebb gaztetteket vállalt magára, csak hogy teljesüljön az álma, és végre lecsukják.
„Ebben a közegben nőttem fel, és olyan emberek között nevelkedtem, akik börtönben voltak” – magyarázta a 38 éves férfi, aki a durhami Stanleyben nőtt fel. 7 éves volt, amikor bolti lopásért először vitték be őt a rendőrségre, 10 évesen ismét az őrsön kötött ki, miután betörte az iskolája összes ablakát, amiért kicsapták, 11 évesen pedig már füvezett és alkoholt fogyasztott a haverjaival.
Fiatalkorában az apja többször is járt már börtönben, és gyerekként torz elképzelése volt arról, hogy milyen is lenne, ha odakerülne. „Hét-nyolc éves koromtól kezdve az emberek a börtönről beszéltek, amolyan kiváltságként. Szóval már fiatal koromtól kezdve nagyon szerettem volna odakerülni” – nyilatkozta Killeen a Daily Starnak.
„Hétéves koromban bolti lopást követtem el. Nem volt sok mindenünk, és a srác, akivel együtt lógtam, néhány évvel idősebb volt nálam, és felnéztem rá. Az egyik Stanley-i üzletben voltunk, ahol borotválkozós flakonokat és kazettákat csentünk el. Négyszer vagy ötször voltunk bent, és az utolsó alkalommal a biztonsági őr megállított minket kifelé menet. Bevitt a hátsó szobába, és felhívta a rendőrséget, majd betettek minket egy rendőrautó hátuljába, és bevittek az őrsre. Aztán a szüleimnek kellett értünk jönniük. Számomra az egész csak egy játék volt” – mesélte a ma már jó útra tért bűnöző. A zord valóságra azonban csak évekkel később döbbent rá, amikor a Frankland fegyházba került – abba a börtönbe, ahol Nagy-Britannia leggonoszabb bűnözőit, köztük a Yorkshire-i Hasfelmetszőt is fogva tartották.
Ricky a húszas évei elején járt, amikor 2006-ban egy brutális macsétatámadást kezdeményezett. A történet verekedéssel indult egy házibuliban, amelyből szintén nem hiányozhatott, de a dolgok elfajultak.
„Én és még néhány ember elmentünk az [áldozat] házához, berúgtuk az ajtaját, berohantunk, és elkezdtük vagdosni őt a macsétákkal” – emlékezett vissza Ricky, akinek ezúttal sikerült túllőnie a célon. Szándékosan elkövetett súlyos testi sértés okozásáért börtönbüntetést kapott. A fiatal bűnözők fogdájába zárták, de később áthelyezték őt a hírhedt Franklandbe, ahol ugyanabban a szárnyban raboskodhatott, mint az apja.
„Amikor odakerültem, gondolatban azt mondtam, ’igen, eljutottam a csúcsra’, mert egy északkeleti, magas biztonsági fokozatú börtönben voltam. Nem is zavart, de a második nap, amikor ott voltam, láttam, hogy egy al-Kaida terroristavezérnek egy serpenyő forró olajat borítanak a fejére. Ez volt a második napom ott, és azt gondoltam, hogy ‘hű, ez veszélyes’, és hogy ‘mi a jóég folyik itt, ez a hely őrült’. Ezután rengeteg feszültség volt a szárnyon” – idézte fel élete rémálmát Killeen.
Az akkor 21 éves fiatalember szorongani kezdett, és a mentális egészségével is gondjai akadtak. Beiratkozott egy hathónapos drog- és alkoholelvonóra, ami gyakorlatilag megváltoztatta a gondolkodásmódját és az életét. Öt év múlva szabadult, megnősült, gyerekei születtek, és saját vállalkozást indított.
Ricky saját edzőtermet vezet, és kiadta a Behind the Bars Ruthless Fitness (A rácsok mögött – könyörtelen fitnesz) című könyvet. Közben egy második börtönbüntetését is letöltötte, melyet járműlopásért és biztosítás nélküliségért kapott. De mostanra teljesen tiszta, már megváltozott, és szabadidejét teljes mértékben a fiatalok megsegítésének szenteli.
Saját YouTube-csatornát üzemeltet Behind the Bars TV néven, ahol megjavult bűnözőkkel készít interjúkat. Jótékonysági célokra is gyűjtött már négyszámjegyű összegeket, életcélja pedig az, hogy a börtön valós arcát fesse le a mai fiataloknak.
„A YouTube-on elkezdtem beszélni a börtönről, és felvilágosítani a fiatalokat arról, hogy milyen is a börtön valójában, és megpróbálom őket visszatartani attól, hogy olyan utat válasszanak, mint amilyet én jártam” – érvelt a férfi.
„A börtön a gyerekek számára elbűvölő lehet, ahogyan számomra is az volt, és sok gyereknek nincs pozitív példaképe, és azt akarom, hogy én legyek a példaképük. Azt akarom, hogy azt mondják: ’nem akarok börtönbe menni, hogy olyan legyek, mint ő. Olyan akarok lenni, mint ő, mert sikeres, van egy vállalkozása, és jót tesz magának’. Azoknak a gyerekeknek pedig, akik az én utamat járják, azt tanácsolnám, próbáljanak meg sportolni vagy valami olyasmivel foglalkozni, ami pozitív hatással lesz az életükre. Ne kövessétek a tömeget azzal, hogy csak azért iszogattok és drogoztok, mert mások is ezt csinálják. Ne féljetek a saját dolgotokat csinálni, és vállaljatok valamilyen munkát, menjetek főiskolára, és tanuljatok ki egy szakmát. Rengeteg olyan szakember van, aki veszettül jól keres, és nem a bűnözéssel foglalkozik” – állítja Killeen, saját tapasztalatból.
Ricky örül, hogy új értelmet nyert az élete, hogy hasznára válhat másoknak azáltal, hogy rossz példáját felhozza tanulságként.
„Minden, amit most csinálok, az emberek segítésére teszem. Minden pillanatot értékelek, már az is jó érzéssel tölt el, hogy most kint vagyok, és minden szabadidőmben segítek az embereknek” – fogalmazott a jó útra tért bűnöző.