James Balog amerikai fotós munkássága az ember és a természet kapcsolatát vizsgálja, és stábjával egy alkalommal rendkívüli és elborzasztó természeti jelenséget rögzített, ami tökéletes bizonyíték a globális felmelegedés okozta éghajlati katasztrófa súlyosságára.
Balog és stábja éppen Grönlandon forgattak egy 2012-ben megjelent dokumentumfilmhez, és az Északi-sarkkör körül akartak néhány time-lapse felvételt készíteni. Arra azonban nem számítottak, hogy szemtanúi lesznek annak, ahogy egy hatalmas gleccserdarab letörik és az óceánba csúszik.
A jégborjadzás néven ismert jelenség 75 percig tartott, és ez volt a leghosszabb ehhez hasonló jelenség, amit valaha filmre vettek.
James Balog és stábja közel egy órán és 15 percen át állt és nézte, ahogy egy Manhattan alsó részének megfelelő méretű – de annál két-háromszor magasabb – jégdarab leszakad és a tengerbe süllyed.
Balog azt is bevallotta, hogy korábban szkeptikus volt a globális felmelegedéssel kapcsolatban, ez azonban mára megváltozott. Az 1980-as évek eleje óta természetvédőként és környezetvédelmi fotósként tevékenykedik, és közel 20 éven át gúnyolódott azokon, akik a klímaváltozásra figyelmeztettek.
„Nem hittem, hogy az emberek képesek megváltoztatni ennek az egész, hatalmas bolygónak az alapvető fizikáját és kémiáját. Nem tűnt valószínűnek, nem tűnt lehetségesnek” – magyarázta a 2012-es „Chasing Ice” című dokumentumfilmben.
Úgy vélte, ezek a „melodramatikus vészmadarak” túloznak, és elvonják a figyelmet a valódi problémákról.
2005-ben azonban megváltozott a véleménye, amikor a National Geographic elküldte egy fotóexpedícióra az Északi-sarkvidékre, és ez az első északi út bőven elég volt ahhoz, hogy saját szemével lássa a károkat.
„A grönlandi és antarktiszi jégmagokban tényleges, kézzelfogható fizikai bizonyítékokról volt szó” – mondta a fotós a ThinkProgressnek adott 2012-es interjújában.
„Ez volt az igazi füstölgő pisztoly, amely megmutatta, hogy a világ mennyire kívül esik a normális, természetes változékonyságon. És ekkor kezdtem igazán megérteni, hogy ez valami következetes és komoly dolog, amivel foglalkozni kell” – tette hozzá.