A tetoválások egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek. Jellegzetes üzeneteket hordoznak, melyeknek legtöbb esetben egyéni jelentőségük van. Vannak viszont szimbólumok, melyek mögött fontos üzenet áll: ilyen a pontosvessző tetoválás. Ha láttál már ilyent embereken, és azon tűnődtél, miért varratna bárki is magára egy írásjelet, most itt a válasz: a bőrünkön viselve a pontosvessző a remény és a szeretet szimbóluma.
A pontosvessző tetoválások története 2013-ban kezdődött, amikor valóságos mozgalommá nőtte ki magát azok körében, akik depresszióval, függőséggel vagy öngyilkossági hajlammal küzdenek vagy küzdöttek. Azok a személyek is csatlakoztak ehhez a kampányhoz, akik a szeretteiket veszítették el a felsoroltak miatt. A pontosvessző valamennyiük számára a reményt és a szeretetet jelképezi, a megható élettörténetekre való emlékezés jegyében – írja a Filantropikum.com.
Azáltal, hogy az írásjelet viselik, egyfajta bátorítást jelent az érintett személyeknek az élet folytatására, a mentális egészséggel küzdő vagy öngyilkosságban elhunyt személyt gyászoló emberek között pedig a pontosvessző a szolidaritás szimbóluma lett.
A mozgalom Amy Bleuel nevéhez köthető, aki 2013-ban édesapja tiszteletére hozta létre a „pontosvessző-projektet” (The Semicolon Project), aki öngyilkosságban hunyt el. 2017-ben maga Amy is ennek a mentális betegségnek az áldozata lett.
Az évek során a szimbólum annyira felkapott lett, hogy egy honlap is létrejött az elv népszerűsítésére: „A pontosvesszőt akkor használjuk, amikor a szerző dönthetett volna úgy, hogy befejezi a mondatát, de végül úgy választott, hogy nem teszi. A szerző te vagy, a mondat pedig az életed” – olvasható a semicolontattoo.com-on.

A pontosvesszőt olyan világsztárok is magukon viselik, mint Selena Gomez és Tommy Dorfman, akik szintén megjárták már az elme legijesztőbb bugyrait.
Mielőtt elhunyt volna, Bluel a USA Today-nek így nyilatkozott: „Azért indítottam el a projektet, hogy tisztelegjek apám előtt, és hogy elmondjam a mentális betegséggel való küzdelmem történetét. Inspirálni akartam másokat is arra, hogy ők is felvállalják a saját történetüket. El akartam indítani egy olyan beszélgetést, amelyet nem lehet elhallgatni, egy beszélgetést a mentális betegségekről és az öngyilkosságról, hogy foglalkozhassunk vele, és csökkentsük ezeket az arányokat”.
„A pontosvessző tetoválás a mentális egészséggel kapcsolatos tudatosságot, a rugalmasságot és a folytatáshoz szükséges erőt jelképezi. Erőteljes és jelentőségteljes választás azok számára, akik viselik” – írta továbbá a honlap, ahol többféle variációban elkészült pontosvessző-tetkók fényképe is megtekinthető, egyéb szimbólumokkal és motiváló gondolatokkal társítva.
„Az emberek tudni szeretnék, hogy nem csendben szenvednek, és amikor egyedül érzik magukat, mintha senkit sem érdekelne, mi zajlik bennük, tudni akarják, hogy mégis van ott valaki. Ez az, amivel ezek az emberek tovább tudnak lépni, ezt az energiát veszik magukhoz, hogy jobbá tegyék magukat. Szerintem ez csak megnyitja a társadalom elméjét. Remélem, hogy a történeteimen és a platformjaimon keresztül látják, hogy ezek mind hétköznapi emberek, pont olyanok, mint te, és megpróbálják jobbá tenni az életüket, de itt van, amivel küzdenek” – fogalmazott Amy Bleuel, akit bár legyőzött a betegség, talán épp ezzel tud inspirálni másokat, hogy ők másképp döntsenek.
Figyelem!
Ha Ön vagy valaki a környezetében krízishelyzetben van, hívja mobilról is a 116-123 ingyenes, lelkielsősegély-számot!