Egy elszigetelt afrikai vadászó-gyűjtögető törzs, amely ritkán házasodik a közösségén kívül, egy ritka genetikai rendellenességgel él együtt, amely miatt a törzs sok tagjának mindkét lábfején csak két lábujj van.
Drew Binsky amerikai utazó blogger, aki a világ összes országában járt már, többek között Zimbabwe Kanyemba régiójába is ellátogatott, hogy megismerje a Vadoma törzset, és megtudja, hogy küzdenek meg a bizarr deformitással.
A vadoma gyerekek 25%-a születik ezzel a rendellenességgel, ami miatt csak két nagy lábujjuk van, amelyek befelé hajlanak, így a lábuk „karomszerű” kinézetet kap. A törzs tagjai ritkán házasodnak a törzsükön kívül, így a genetikai rendellenesség folyamatosan öröklődik. A törzsön kívül azonban rendkívül ritka az ektrodaktilia nevű rendellenesség.
A törzs tagjai nem tekintik fogyatékosságnak a genetikai mutációt, és úgy tartják, Isten ilyennek teremtette őket.
A vadoma legendák szerint őseik nagy madarak voltak, amelyek a Liitolafisi nevű bolygóról érkeztek, és az emberek között telepedtek le. „A Vadoma még mindig a kevés megmaradt vadászó-gyűjtögető törzs egyikének számít Zimbabwéban, akik viszonylag visszavonultan élnek és őrzik hagyományaikat” – magyarázta Drew.

A blogger a törzs több tagjával is elbeszélgetett látogatása során, és az egyik tinédzser elmondta neki, hogy nehéz két lábujjal boldogulni, mert a szokatlan lábformája miatt nem tud cipőt hordani. Ez azt jelenti, hogy mezítláb kell járnia a durva, sziklás talajon, sokszor akár nagy távolságokat is, ami nagyon fájdalmas tud lenni.
Úgy tűnik azonban, hogy a vadoma fiúk ugyanolyan jól tudnak focizni, mint tíz lábujjú társaik, és állítólag kivételes gyorsasággal képesek fára mászni is.
A vadona mindig is visszahúzódó népcsoport volt, részben azért, mert a kívülállók gúnyolódtak rajtuk furcsa végtagjaik miatt. Hosszú elszigeteltségüket pedig csak tovább rontotta a térségben zajló katonai konfliktus.
Az elszigeteltségnek köszönhetően a szokatlan deformitás egyre inkább elterjedt a törzs tagjai között, ahogy azt a tolmácsa is elmagyarázta Drew-nak: „A számuk egyre nő ezekkel a fiatalokkal, akik olyan fiatal nőket vesznek feleségül, akikkel közeli rokonságban állnak.”
A deformitás más törzseknél is előfordul, például a Kalahári-sivatagban élő talunda és taluta kalgana népeknél. Egyes kutatók úgy vélik, hogy mindezek a törzsek történelmileg egyetlen őstől származhatnak.