KezdőlapVilágTudományos kísérlettel próbálták kimutatni a festmények emberi agyra gyakorolt hatását - Így...

Tudományos kísérlettel próbálták kimutatni a festmények emberi agyra gyakorolt hatását – Így nyűgözi le a nézőt Vermeer híres festménye, a Leány gyöngy fülbevalóval

-

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Johannes Vermeer Leány gyöngy fülbevalóval című festménye a világ egyik legismertebb alkotása, amit Észak Mona Lisájának is neveznek. Az 1655 körül készült festmény jelenleg a hágai Mauritshuis múzeumban van kiállítva. A kép mondhatni igéző erővel hat a nézőre, és a tudósok most megpróbálták megfejteni ennek okát.

A kutatók 20 önkéntest vizsgáltak a kísérlet során, akik megnézték a festményt, a neurológusok pedig közben tanulmányozták a szemmozgásukat, illetve az agyműködésüket elektroenkefalográfia (EEG) segítségével.

Kimutatták, hogy a festmény egy „tartós figyelmi hurokban” tartja a nézők tekintetét egy háromszög mentén: először automatikusan a képen látható ismeretlen nőalak szeme vonzza a tekintetünket, aztán a szája, majd a gyöngy fülbevaló, majd ismét visszatérünk a szemekhez, és így tovább, újra és újra visszatérünk ezekre az elemekre.

Ezenkívül a tanulmány azt is kimutatta, hogy az eredeti festmény tízszer erősebben hat az agyra, mint például egy fényképes reprodukció. Ezt a hatást az agy precuneusnak nevezett részén mérték, ez az emlékfelidézés és az önreflexió terén központi szerepet játszó terület.

A kísérlet során elemezték az önkéntesek reakcióit, amikor az eredeti festményt illetve annak poszter reprodukcióit nézték. Az eredmények azt mutatták, hogy az eredeti műalkotás megtekintésének hatása messze felülmúlta a reprodukciók hatását.

A kutatást végző Neurensics intézet munkatársai szerint ez az intenzív reakció azzal magyarázható, hogy az eredeti mű sokkal hatékonyabban stimulálja az agynak a valóság és az érzelmek érzékelésével kapcsolatos területeit, mint egy reprodukció.



A festmény szinte szó szerint „megköveteli” a figyelmünket. A kutatásban az önkéntesek reakcióját több festményre is tesztelték, de egyértelműen a Leány gyöngy fülbevalóval gyakorolta a legnagyobb hatást a nézőkre.

A vizsgálat másik érdekes aspektusa, hogy amikor az önkénteseket olyan ingereknek tették ki, amelyek riasztási reakciót válthatnak ki az agyban, például amikor egy lift hirtelen megáll, a Leány gyöngy fülbevalóval által kiváltott érzelmi reakció még ennél is erősebbnek bizonyult.

Ez arra utal, hogy a festmény figyelemfelkeltő ereje még a közvetlen veszélyt jelző ingereket is képes felülmúlni, ami kiemeli a műalkotás egyediségét.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Csemegézz

    Ez is érdekelhet