24 évvel ezelőtt az egész országot sokkolta a hír, miszerint meggyilkoltak egy 11 éves kisfiút Baján. Akkor még egyáltalán nem volt biztos Till Tamás eltűnésének oka, mára azonban fény derült az igazságra.
A kisfiú maradványai idén augusztusban kerültek elő, azóta pedig az elkövető kilétéről is tudnak a hatóságok. De mivel a bűncselekmény ideje elévült, a gyilkos szabadlábon maradhat. Hogy mit élhet át egy szülő, aki szembesül a gyermeke meggyilkolásával, ráadásul úgy, hogy a tettes talán büntetlenül megússza, arról maga az édesanya, Tillné Vörös Katalin beszélt az ATV Magyarországnak.
„Sajnos ebbe soha nem lehet beletörődni. Most talán annyival jobb, hogy elítélendő ez az elkövető, akit elengedtek, és akit most visszavittek. Annyival jobb, hogy talán felelősségre vonható” – nyilatkozta a televíziónak Till Tamás édesanyja. Merthogy annyi előrelépés történt az ügyben, hogy a tettes ellen hamis tanúvallomás és befolyásolás vádjával ismét bírósági eljárás indult.
A rendőrség egy keddi sajtótájékoztatóban világosította fel a médiát a 24 évvel ezelőtti gyilkosság friss tényeiről. Bár évtizedekig nem történt előrelépés az ügyben, idén júniusban a hatóságok egy fülest kaptak, ami alapján ismét nyomozni kezdtek. Így találták meg Till Tamás holttestét 60 centi mélyen elásva, egy betonréteg alatt. A személyazonosságát DNS-vizsgálattal igazolták.
Az elkövető, F. János utólag vált gyanússá a rendőröknek, mert mint kiderült, a meghallgatások alatt többeket is befolyásolni próbált, és elferdítette a valóságot. A jelenleg 40 éves, magánvállalkozó családapa akkor az adott ingatlan területén zajló munkálatokban vett részt – így került kapcsolatba Till Tamással.
A gyilkosság napján az akkor 16 éves F. János maga szólította meg az arra bicikliző kisfiút, majd a műhely mögötti fatároló helyiségbe vezette, ahol agyonverte. Az indítékra nem derült fény, azt a rendőrség sem közölte – írja a HVG.
F. Jánost akkor tanúként hallgatta ki a rendőrség. Most azonban bevallotta a bűntettét és megbánást tanúsított. Sokan felháborodtak amiatt, hogy a férfi még mindig nincs a rácsok mögött. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az ügye lezárult. Till Tamás családja a végletekig el fog menni, hogy igazságot szolgáltasson a gyermekének.
„Mindig hazavártuk, addig a pillanatig, míg ezt a szörnyűséget nem tudtuk meg, hogy mit csináltak vele. A remény volt…” – vallotta a megtört édesanya az ATV-nek adott exkluzív interjújában. De hozzátette, kénytelenek lesznek felfogni a valóságot, és beletörődni a veszteségbe: „Ennek meg kell, hogy történnie. Ezt most már nem tudjuk megfordítani, mert sajnos ott kellett állnunk a koporsójánál, és végig kell néznünk, ahogy leengedik a földbe, és innentől fogva sajnos el kell fogadnunk, hogy ő nincs többé már az élők sorában”.
Tillné Vörös Katalin azt is elmondta a televíziónak, hogy a rendőrség semmilyen módon nem kommunikál velük a fiuk gyilkossági ügyének részleteiről.
„Semmilyen tájékoztatást nem kapunk. Amit tudunk, azt az ügyvéd úrtól tudjuk, meg a médiából. Az ügyvéd úrral tartjuk a kapcsolatot. Mondhatom, hogy napi szintén hív bennünket, vagy mi hívjuk az ügyvéd urat. Ő az egyetlen kapocs az üggyel kapcsolatban irányunkba, ő mindig tájékoztat bennünket, na meg a média természetesen” – állította az asszony.