Egy nemrég készült tanulmány szerint a gyerekek 70%, a felnőttek 75%-a D-vitamin hiánnyal küzd. Ez az adat elég elrettentő, főleg, ha figyelembe vesszük, hogy a D-vitamin hiány következtében hányféle betegség alakulhat ki.
A D-vitamin egy zsírban oldódó vitamin, egyrészét az elfogyasztott élelmiszerekből állítja elő a szervezetünk, másrészét pedig a napsugárzás hatására termeljük. Fontos szerepet játszik a kalcium felszívódásában, a csontok egészségének megőrzésében, hozzájárul az idegrendszer egészségében, de hiányát bizonyos rákos betegségek kialakulásával is összekapcsolják.
Nézzük, milyen betegségek kialakulásához vezet a D-vitamin hiány:
Asztma: ha elegendő D-vitamin van a szervezetünkben, javítja a tüdő működését, és megakadályozza a légúti betegségek kialakulását.
Csontritkulás: a D-vitamin segíti a kalcium felszívódását, gondoskodik arról, hogy folyamatosan elegendő mennyiségű kalcium és foszfor legyen a vérben. Segítségével csökkenthetjük a csontritkulás kialakulásának esélyét.
Gyulladások: D-vitamin hiány esetében legyengül az immunrendszer, és így számos betegség alakulhat ki.
Szívproblémák: a vérnyomásproblémákkal, és szívbetegséggel küzdők figyeljenek oda, hogy még több D-vitaminban gazdag élelmiszert fogyasszanak.
Allergia: egy nemrég készült felmérés szerint, a legtöbb D-vitamin hiányos gyerek valamilyen allergiás panasszal is küzd.
Depresszió: az alacsony D-vitamin szint hatására romlanak az agyi funkciók, és nagy az esélye a depresszió kialakulásának.
D-vitaminban gazdag élelmiszerek: lazac, tonhal, szardínia, hering, tej, narancslé, gabonafélék, szárított gomba, tojás sárgája. Ha valaki D-vitamin hiánnyal küzd, azonnal forduljon orvoshoz, mielőtt még különböző betegségek alakulnának ki.
- 50 év alatt 400-800 egységnyi D-vitamin szükséges naponta.
- 50 év felett 800-1000 egységnyi D-vitamin szükséges naponta.