Állandósult stressz, éjszakai ébredések, kimerültség, krónikus fejfájás – többek között ezek a tünetek is jelezhetik, ha életedben felborult a munkád és magánéleted közti kényes egyensúly.
Amikor lemerülnek az elemek
Mindannyian máshogy viseljük a munkahelyi stresszt, a végtelennek tűnő feladatokat, de vannak olyan figyelemfelkeltő jelek, amiket nem szabad a szőnyeg alá söpörnünk, ha nem szeretnénk hosszú távon egészségügyi problémákat tapasztalni. A munka és a magánélet egyensúlya nehezen fenntartható, felbomlása számos negatív hatást gyakorolhat fizikai és mentális egészségünkre, személyes kapcsolatainkra egyaránt.
Ha állandóan feszültnek, stresszhelyzetben lévőnek érezzük magunkat, nemcsak a munkahelyünkön, hanem otthon is, az már önmagában jelezheti a problémát. Az alvásproblémák, éjszakai gyakori ébredések, kora reggeli ébredés is mutatja, hogy a túlterheltség miatt nem tud aktívan pihenni a szervezetünk.
Fizikai tüneteket, tartós fejfájást, emésztési problémákat, izomfájdalmakat is tapasztalhatunk, sőt hosszú távon szorongásos és depresszióra utaló tünetek is megjelenhetnek. Ha nincs időnk kellőképpen kipihenni magunkat, nem tudunk feltöltődni azokkal a tevékenységekkel, amiket szívesen végzünk, előbb-utóbb családi és baráti kapcsolatainkban is feszültséget tapasztalhatunk.
Könnyen előfordulhat, hogy egészségtelen szokásokat alakítunk ki, például túlzott kávé- vagy alkoholfogyasztást, túlzott étkezést alkalmazunk stresszkezelési mechanizmusként. Fontos, hogy időben felismerjük ezeket a jeleket és aktívan tegyünk az egyensúly helyreállítása, életminőségünk javítása érdekében.
5 tipp, hogy tudatosan javítsd az egyensúlyt
1. Határozd meg prioritásaidat mind a munka, mind a magánélet terén, fontold meg, mi a legfontosabb, és állíts rangsort a többi feladatról, célról.
2. Tervezd meg a napodat, készíts napi, heti és akár havi terveket is, amelyekben a munka mellett magánéleti tevékenységekre is időt szánsz. Az előre megtervezett időszakok segíthetnek abban, hogy ne hagyd figyelmen kívül személyes idődet.
3. Szánj időt az önápolásra és pihenésre, hagyj magadnak rövidebb-hosszabb időt olyan tevékenységekre, amiket szeretsz és feltöltenek energiával.
4. Legyenek egyértelmű határaid a munkahelyeden, tudatosan mondj nemet minden olyan feladatra, ami ezen túllép.
5. Szánj minőségi időt családodra, barátaidra, ilyenkor kapcsold ki munkahelyi ügyeidet. Amikor pihensz és a számodra fontos emberekkel töltesz időt, ne hagyd, hogy email-ek és telefonhívások megzavarjanak ebben.
A legfontosabb módja talán az egyensúly megtalálásának az, hogy tudatosan figyelj az időnkénti pihenésre. A Profession 2024-es szabadság kalkulátora is segítségedre lehet abban, hogy éves szabadságodat előre megtervezd.
Kísérletezz, próbálj, értékelj
Nem vagyunk egyformák, a munka-magánélet egyensúly megtalálása ezért személyes feladat. Kísérletezz bátran, próbálj minél több módszert, figyeld meg és értékeld folyamatosan, melyik működik számodra, melyik nem. A tudatosság és az önfeltárás segíthet abban, hogy egészséges és kielégítő egyensúlyt alakíts ki az életedben.