KezdőlapÉletmód6 tévhit az influenza elleni oltásról

6 tévhit az influenza elleni oltásról

-

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Az influenza szezon az orrunk előtt hever, és legalább kora tavaszig fog tartani. Már előre tudjuk (legalábbis én), hogy nagy valószínűséggel enyhébb-durvább formában elkapjuk majd a kórt.

Az Amerikai Központi Betegség Megelőző központ adatai szerint minden 6 hónaposnál idősebb ember köteles (lenne) beadatni az oltást a megfelelő megelőzés érdekében, de az összlakosság 42%-a hajlandó erre csupán. A becslések szerint az oltások 5 millió embert óvtak meg a 2012-es évben a fertőzéstől, a lakosság nagyrésze mégsem hajlandó beadatni.

Talán valamiféle tévhit áll az ellenkezés mögött?

A pletyka és a téves információk úgy keringenek a köztudatban akárcsak a vírusok. Osztódnak, mutálódnak, emberről emberre terjednek, és igen sokszor szülnek tévhitet. Íme 6 gyakori tévhit az influenza elleni oltásról:

1. A vakcinában vírust kapsz

Ez az oltás nem tartalmaz élő vírust, csupán virális proteint. Lehetetlen elkapni és továbbadni az injekcióból. Az oltást követően néhányan szorítást érezhetnek a karjukban, de ez nem a vírus “elszabadulása”, csupán egy hétköznapi reakció, és nem fertőzés. Ezzel a reakcióval bárki mehet gondtalanul iskolába, munkába, mert nem vírushordozó. Ha elkaptuk a betegséget, forrónak, fáradtnak, elhasználtnak érezzük magunkat, és azonnal ágynak kell dőlnünk.
Ma már kaphatóak inhalálós dózisok is, melyek kevésbé félelmetesek mint az injekció (én mai napig irtózom tőle). Ezek már legyengített vírust tartalmaznak, de azok annyira gyengék, hogy nem váltják ki a betegséget.

2. Az oltás gondot okozhat terhes nőknél és csecsemőknél

Az influenzás oltás teljesen ártalmatlan terhes nőkre és 6 hónapnál idősebb csecsemőkre. Egy vezető tudósokból és orvosokból álló társaság kijelentette, hogy ez az oltás nem veszélyes nőkre és babákra, semmilyen tény nem igazolta ezt a dolgot.



“A terhes nőknek injekciós formában kell beadni a vakcinát, ugyanis gyengébb immunrendszerrel rendelkeznek, és az inhalálós formában kapható szérum lehet, hogy kiváltja a betegséget, de ez amúgy is újkeletű módszer, nem túl elterjedt”, mondta Cunningham, a csoport vezetője.

3. Antibiotikumokkal is lehet harcolni a betegség ellen

Az antik csupán a baktériumokat ölik meg, és nem a betegséget, amit az influenza okozott. Ezek a gyógyszerek csak akkor hatásosak, ha a fertőzést követően minimum 48 óra alatt beszedjük őket. A legtöbb ember viszont 48 óra alatt még az orvoshoz sem megy el, nemhogy speciális gyógyszert szedjen. Ráadásul a gyógyulás idejét is 1-2-3 napban letudják, és nem várják meg az egészséges immunrendszer erősödést.

4. Ha tavaly kaptál oltást, idén már nem szükséges

Bizonyított tény, hogy az oltást minden évben meg kell kapni, ugyanis a vírusok évről évre mutálódnak, egyre erősebbek lesznek, és az előző oltások lehet már nem vérteznek fel bennünket. Csak akkor érezhetjük biztonságban magunkat idén, ha idéni oltást kapunk.

5. Az oltás thiomerosal-t tartalmaz, ami igencsak káros

A thriomerosal ugyan tartalmaz kis mennyiségben higanyt, de ez semmilyen káros hatással nincs az emberre. Amire a legtöbben gondolnak, az a metil-higany, ami bizony már komoly idegrendszeri problémákat okozhat, de ugyan ezt tartalmazzák különböző halfajták is, mint például a kardhal. Mégsem betegedik meg senki kardhal fogyasztás után. Ráadásul az inhalálós formában kapható oltás még ezt az anyagot sem tartalmazza.

6. Az influenza habcsók betegség, ha elkapod sem lesz komoly bajod

“Az influenza egy nagyon is komoly betegség”, mondja Cunningham. Minden évben 15 és 60 millió közöttre tehető a fertőzöttek száma, és ebből nagyjából 50 ezer az Államokban betegedik meg. Az igazi fertőzés elsősorban a légutakat és a tüdőt támadja meg. Magas lázzal, izomfájdalommal és bedugult orral jár, de a gyomor influenza még ennél is rosszabb. Heves hasmenés, görcsök, különböző gyomor- és emésztőrendszeri problémák fordulhatnak elő, amelyeket már nem a sima influenza, de egy ún. norovírus okoz, és a betegség első fázisában hasonló tüneteket mutat, mint az influenza. Egyrészt ezért is szükséges, hogy legalább az egyik betegségre védetté váljunk.

Bévé, Fotó: Flickr.com

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Csemegézz

    Ez is érdekelhet