A Journal of Epidemiology & Community Health című folyóiratban megjelent tanulmány szerint szigorúbb alvási rendhez kellene tartanunk magunkat, mivel ha rendszertelen időpontokban fekszünk le, illetve kelünk fel, az növelheti a súlyos szív- és érrendszeri problémák, például a szívroham és a stroke kockázatát.
A UK Biobank tanulmányában 72 269, 40 és 70 év közötti alany vett részt, akik hét napon át rögzítették az alvási adataikat, hogy a szakemberek elemezni tudják az úgynevezett alvási rendszeresség index (Sleep Regularity Index, SRI) értékeit. Ez az index összehasonlítja az alvás-ébrenlét mintázatokat több egymást követő napon. Az SRI 0-tól 100-ig terjedő skálán mérte az alvási szokások rendszerességét – írja a BestLife.
A 87 feletti pontszámmal rendelkezők rendszeres alvási mintát mutattak, a 72 alatti pontszámmal rendelkezők pedig rendszertelen alvók voltak. A 72 és 87 közötti pontszámmal rendelkezők mérsékelten rendszertelen alvóknak számítanak. A rendszeresen alvók csoportjában többen kapták meg az ajánlott éjszakai alvásmennyiséget – ami a 18 és 64 év közöttiek számára 7-9 óra, a 65 év felettieknek pedig 7-8 óra.
A kutatók ezután összehasonlították ezeket a pontszámokat a szív- és érrendszeri eseményekből eredő halálesetekkel, valamint a szívroham, szívelégtelenség és stroke eseteivel a következő 8 év során, és megállapították, hogy a rendszertelen alvóknál 26%-kal nagyobb a szív-és érrendszeri problémák kockázata, a közepesen rendszertelenül alvóknál pedig 8%-kal.
Ugyanakkor, még ha a rendszertelenül alvók el is érték az ajánlott alvásmennyiséget, a súlyos szív- és érrendszeri események kockázata továbbra is nagyobb volt az esetükben.
Ezek az eredmények arra utalnak, hogy az alvás rendszeressége fontosabb lehet a súlyos kardiovaszkuláris események szempontjából, mint az alvás időtartama.
A CNN-nek nyilatkozva a tanulmány vezető szerzője, Jean-Philippe Chaput, a kanadai Ontarióban található Ottawai Egyetem gyermekgyógyászati tanszékének professzora elmondta, hogy bár nem kell pontosan betartani az alvás és az ébredés idejét, meg kell próbálni 30-60 percen belül maradni a megszokott időponthoz képest.
„A kis eltérések rendben vannak, de a következetes alvásminták javítják az alvás minőségét, fokozzák a hangulatot és a kognitív funkciókat, és csökkentik az olyan egészségügyi problémák kockázatát, mint a szívbetegségek és a cukorbetegség” – mondta Chaput.
A kutatók ugyanakkor elismerték, hogy a tanulmány pusztán megfigyelésen alapult, és nem tudott közvetlen ok-okozati összefüggést kimutatni. Ugyanakkor csak egy hétig rögzítették az alanyok adatait, a napközbeni szunyókálásokat nem vették figyelembe, és nem biztos, hogy az adatok pontosan tükrözik az Egyesült Királyság lakosságának alvási szokásait.