KezdőlapÉletmódA túl alacsony kalória káros következményei: a szakértő szerint ezért ne kezdjünk...

A túl alacsony kalória káros következményei: a szakértő szerint ezért ne kezdjünk drasztikus fogyókúrába életmódváltás helyett

-

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Az áhított forma, alak eléréséhez bizony olykor hosszabb az út, és vannak, akik inkább egy gyors, drasztikus módszert választanak az életmódváltás helyett. Azonban ez számos egészségügyi problémához is vezethet idővel.

Oletics Nikolett táplálkozási szakértővel beszélgettünk arról, miért is érdemes inkább életmódváltásba kezdeni a túl alacsonykalóriás fogyókúrák helyett, milyen károkat okozhatunk azzal magunknak.

Először is tisztázzuk mi is a napi kalóriaszükséglet, ami alá, ha becsúszunk folyamatosan, komolyan rombolhatjuk az egészségünket. Az az alapanyagcserénk, ami akkor is elégetünk, ha egész nap csak fekszünk az ágyban, hisz például a szervezet maga azzal is kalóriát éget, hogy élünk, lélegzünk, dolgoznak a szerveink, sejtjeink a testünkben. Az alapanyagcsere függ az életkorunktól, a súlyunktól, magasságunktól, nemünktől, fizikai aktivitásunktól és még egyéb tényezőktől, például a terhesség.

A tanácsadó szerint, ha valaki rendszeresen kevesebb kalóriát visz be, mint amennyire szervezetének optimális esetben szüksége lenne, akkor jó eséllyel nem kapja meg az elegendő tápanyagot a test, az étrendből hiányozhatnak a számunkra szükséges fehérjék, zsírok, szénhidrátok, vitaminok és ásványi anyagok, aminek az eredménye a tápanyaghiány.

„Anyagcsere lelassulása is következmény, hiszen, ha mindent elégetünk, hogy az alapanyagcserénk alatt eszünk, nem lesz mi távozzon, ergo a fogyás is lelassul aztán. Emellett a szervezet hajlamos lesz izomvesztésre, mivel a szervezet nem jut elég energiához, így az izomzatot kezdi el felhasználni” – hívja fel a figyelmet a tanácsadó.

Oletics Nikolett

Egy másik komoly következményt is említ a szakértő, ami a nőket érinti, mégpedig a menstruációs probléma.



„A gyors fogyás, a túl alacsony kalóriabevitel vagy a nagyon alacsony zsírszázalék arra kényszerítheti a női testet, hogy kezdje el leállítani az összes nem alapvető túlélési funkciót és a menstruációs ciklus az egyik ilyen, hiszen, ha a szervezet éhezik, egy babát pláne képtelen lenne kihordani” – mondja a szakértő.

Ez a fajta diéta mellett lehet kimerültség, állandó fáradtságérzés és fejfájás, hiszen a véráramban nincs elegendő glükóz, tehát a vércukorszint túl alacsony. Oletics Nikolett szerint ez egyébként is rontja a sejtek inzulinérzékenységét és a glükózanyagcserénket, ami idővel glükóztoleranciához vezet, ami a cukorbetegség előszobája.

Az erős kalória korlátozás depressziót és hangulati ingadozásokat okozhat. Az éhezési érzés és az ételvágy növekedése stresszt és feszültséget okozhat, tehát a kortizol szintünk is meg fog ugorni.

Az életmódtanácsadó egyes hormonbeli változást is említ: „Ha a kalóriafogyasztásunk jóval a szervezet számára szükséges alá toljuk, csökkenni fog a leptinszintünk. Ez egyébként a fő zsírégetési hormonunk, de a túltolt diétában jelez az agynak, ha lecsökken és a zsírégetést is csökkenti.

Az alapanyagcsere alatti tartós étkezés hatására bizonyos pajzsmirigy hormonjaink szintje megnőhet, ilyen a T3 és rT3, ami pajzsmirigy alulműködéshez vezethet, aminek az egyik következménye például a hajhullás.

Az adiponektin számos dologért felel: elsősorban a sejtek anyagcsere-folyamataiban van fontos szerepe, segíti, hogy az izmok energiát nyerjenek az elfogyasztott szénhidrátból, csökkenti az LDL-, ill. növeli a HDL-koleszterin mértékét, szabályozza a szervezet inzulinválaszát és mivel növeli az inzulinérzékenységet, fejleszti a glükóztoleranciát is. A túl alacsony kalória esetén szintje lecsökken és ezekbe mind elkezd problémát okozni.”

Ahhoz, hogy fogyásunk tartós legyen és közben a szervezetünktől se vonjunk meg az egészséges működéséhez szükséges tápanyagot, heti 0,5-1 kilogramm súlycsökkenés a legmegfelelőbb.

És ezért kell hosszú távban gondolkodni, életmódváltásban, nem drasztikus fogyókúrákban, a személyre szabott táplálkozás kialakításában pedig érdemes szakember segítségét kérni – javasolta Oletics Nikolett táplálkozási tanácsadó.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Csemegézz

    Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

    Ez is érdekelhet