A naponta végzett megfelelő szájhigiénia az első lépés a szájüreg egészségének megőrzéséhez. A fogkefe helyes használatával biztosítjuk, hogy az íny és a fogak hatékonyan megtisztuljanak, és hosszú időn keresztül megőrizzék egészségüket.
Azon túl, hogy megfelelően gondoskodunk a szájhigiéniánkról, ajánlott legalább 6 havonta ellátogatni egy fogorvoshoz.
Miért nem ajánlott fogat mosni közvetlenül étkezés után?
“Ha savas ételeket fogyasztottunk, akkor ezek nagyon veszélyesek lehetnek a fogzománc egészségére. A szájüreg teljes megtisztítása érdekében soha nem szabad megfeledkezni a nyelv higiéniájáról sem, amelyet speciális eszközökkel, fogkrém használata nélkül kell végezni” – mondja Dr. Lorelei Nassar implantológus.
Fogselyem és szájvíz
A fogászati higiénia legfőbb eszközei a fogselyem és a szájvíz, de semmiképpen sem helyettesítik a fogkefét és a fogkrémet.
A fogkrém számos fontos funkciót lát el, például megszabadít a baktériumoktól, és segít megelőzni a különböző szájüregi problémákat. Nagyon fontos, hogy mindig kiválasszuk a megfelelő fogkefét. Sokkal jobb a hagyományos fogkefe, az elektromos fogkefe csak azt az érzetet kelti, hogy jobban tisztít, a valóságban azonban ez nem így van.
Nagyon fontos a fogmosás technikája és gyakorisága, ehhez pedig ajánlott inkább a puhább sörtéjű fogkeféket előnyben részesíteni. Az erős sörtéjű kefe kezdetben úgy tűnhet, hogy hatékonyabb, de idővel károsíthatja a fogínyt. Megfelelő technikával maximum 3 perc alatt az összes fogat tetőtől-talpig, minden oldalról meg lehet mosni. A 3 perc megfelelő fogmosás többet ér, mint egy márkás fogkrém vagy fogkefe.
Rágógumi, jó vagy rossz?
A rágógumi segít a fogak öntisztításában. A rágás során megnövekedett mennyiségű nyál választódik ki, amely lemossa a fogakat, ezért a rágógumi hasznos ebben a tekintetben, de rágógumi helyett ajánlott inkább almát vagy sárgarépát fogyasztani. Ugyanaz az öntisztító hatás érhető el, és közben az ízületek sem terhelődnek – állítja a szakember.
Mikor és miért szükséges a fogorvosi ellenőrzés?
Ajánlott legalább félévente ellátogatni egy szakemberhez, és ezenkívül otthon is figyelmet kell fordítani a fogápolásra:
- naponta legalább kétszer fogat kell mosni;
- fogyasszunk friss, nyers gyümölcsöt és zöldséget, ezek serkentik a fogak öntisztulási mechanizmusát;
- csökkentsük az édességfogyasztást, vagy iktassuk ki teljesen az életünkből;