Idegesítő, de annál gyakoribb hang a „pattogó” ízületek „ropogása” – akár leguggolunk, vagy ha behajlítjuk az ujjperceinket, szinte mindig hallgatjuk azt a recsegő hangot, amitől sokunkat kiráz a hideg. Egy pulmonológus szerint érdemes felkeresnünk a családorvosunkat, amennyiben ezt a jelenséget rendszeresen tapasztaljuk – súlyos hiányosságra utalhat, amit kezelni kell.
Dr. Neena Chandrasekaran, a tüdőgyógyászat és az intenzív ellátás specialistája a TikTokon osztott meg egy videót, amelyben elmagyarázza az ízületek „pattogása” mögött rejlő igazságot.
„Az ujjpercek vagy az ízületek recsegése feltehetően a köztük lévő levegő kiszabadulását jelenti” – fogalmaz a szakorvos. Hozzáteszi: ahhoz, hogy képesek legyünk fájdalommentesen mozogni, és hogy a csontjaink ne súrlódjanak egymáson, „van egy kis folyadék, ami kenetet biztosít a területnek”, megakadályozva a kopást.
Ez az úgynevezett szinoviális folyadék, amely „az ízületi üregben van és ’olajozza’ az ízületet, így az szabadon mozoghat. A szinoviális folyadékot az ízületi hártya termeli. A szinoviális ízületekben a csontok végeit porc (úgynevezett ízületi porc) borítja, amely kipárnázza az ízületet, és megakadályozza a súrlódást/kopást a csontvégek között. A porc egy puha, szivacsos kötőszövet. Az ízületi burok megakadályozza a csontok kopását” – egészítik ki a BBC szakértői.
Az azonban, „amikor roppan az ízület, vagy recsegnek az ujjpercek, az néha a D-vitaminhiány jele lehet” – figyelmeztet dr. Chandrasekaran.
A tüdőgyógyász így folytatja: „A D-vitaminról ismert, hogy összefügg a csontok egészségével, a csontok mineralizációjával, valamint a csontok erősségével, ezért is isznak a gyerekek tejet. De ha valakinek alacsony a D-vitamin szintje, az számos problémát okozhat, és ezek egyike az ujjpercek vagy az ízületek pattogása” – állítja a szakorvos.
Dr. Chandrasekaran azt is megemlíti, bár sokan ezt a recsegő hangot „a levegő vagy gázbuborékok felszabadulásával hozzák összefüggésbe, amelyek a csontízületekben is megtalálhatók”, mégis egyes tanulmányok ezt a hangot a kezdeti csontritkulás előjeleként említik. „Tehát ha sokat recsegnek az ízületeid, vizsgáltasd meg a D-vitamin szintedet” – javasolja a pulmonológus.
Tévhit, hogy ha tejet iszol, akkor nem lehet D-vitaminhiányod. Önmagában a tej ugyanis nem tartalmaz D-vitamint, csak ha hozzáadják, ezért érdemes ellenőrizned a csomagoláson feltüntetett információkat. És az sem garancia, hogy elegendő mennyiségű D-vitamint viszel be a szervezetedbe, ha abban gazdag élelmiszereket fogyasztasz – tájékoztat a Brit Szív Alapítvány (BHF).
„Az ajánlás szerint naponta 10 mikrogramm D-vitamint kellene bevinnünk, de az élelmiszerekből történő átlagos bevitel a becslések szerint kevesebb, mint három mikrogramm. A legtöbb D-vitamin a bőrünkön keresztül keletkezik, amikor a szabadban tartózkodunk a napfényben” – magyarázza a BHF.
Mivel télen a ruházat és az időjárás miatt nem jutunk elegendő napfényhez, „októbertől márciusig ajánlott D-vitamin-kiegészítőt szedni. Azoknak, akik nem sokat járnak a szabadban, vagy akik eltakarják magukat, amikor kimennek, valamint a kisgyermekeknek és a csecsemőknek egész évben szedniük kell étrend-kiegészítőt” – teszi hozzá a szívintézet.