KezdőlapÉletmódEgészségAz orvosok szerint ezek a vesebetegség jelei, beleértve az étvágytalanságot és a...

Az orvosok szerint ezek a vesebetegség jelei, beleértve az étvágytalanságot és a mellkasfájdalmat is

-

Még több érdekes történetért iratkozz fel a Twice.hu hírlevelére!

A vesebetegség az az állapot, amikor a vizeletkiválasztó szervek valamilyen okból kifolyólag károsodnak, és nem képesek hatékonyan kiszűrni salakanyagokat és a felesleges folyadékot a vérből. Ha nem kezeljük időben a problémát, a betegségnek súlyos egészségügyi szövődményei lehetnek – írja a EatThis.

„A vesék felelősek a salakanyagok, a méreganyagok és a felesleges víz eltávolításáért a szervezetből; a vérben lévő fontos sók és ásványi anyagok kiegyensúlyozásáért; és hormonok felszabadításáért, amelyek segítenek a vérnyomás szabályozásában, a vérszegénység kezelésében és az erős csontok fenntartásában” – írja a Johns Hopkins Medicine orvosi csapata.

„A vesék által eltávolított hulladékanyagok és felesleges víz vizeletté alakulnak. A vizelet a húgycsöveken keresztül áramlik. A húgyhólyagba kerül, amely tárolja a vizeletet, amíg a mosdóba nem megyünk” – magyarázza a folyamatot ugyanaz a forrás. Ha a vesék károsodnak, nem tudják úgy szűrni a vért, ahogyan kellene. Így a testben felgyűlnek a káros anyagok, melyek végül romboló hatást fejthetnek ki a szervezetünkre.

Van néhány tünet, melyek figyelembevételével elejét vehetjük a dolognak, ha éppen gyanakodnánk arra, hogy gond lenne a veséinkkel. Ezek az intő jelek azonban az állapot súlyosságától és a kiváltó októl függően változhatnak. Íme közülük a leggyakoribbak!

1. Duzzadt lábfejek, bokák és lábszárak

A vesebetegség több okból is eredményezhet lábdagadást. Az egyik ok az, hogy amikor a vesék nem működnek megfelelően, előfordulhat, hogy nem képesek hatékonyan eltávolítani a felesleges folyadékot a szervezetből. Ez pedig felhalmozódhat a szövetekben, ami duzzanathoz vezet.

A másik ok az, hogy a vesebetegség az elektrolitok – például a nátrium és a kálium egyensúlyának a felborulását idézheti elő a szervezetben. Ezek segítenek ugyanis a szervezetben lévő folyadékok egyensúlyának a szabályozásában. Ha az egyensúly megbomlik, a folyadék felhalmozódhat a szövetekben, ami duzzanathoz vezet. A vesebetegség továbbá maga után vonhatja a salakanyagok felhalmozódását is a szervezetben, ami szintén duzzanathoz vezethet.

2. Állandó fáradtság és gyengeség

A vesebetegség több okból is okozhat kimerültséget. Az egyik ok a vérszegénység, egy olyan állapot, amelyben nincs elegendő vörösvértest ahhoz, hogy oxigént szállítson a test szöveteihez.

A vesék egy eritropoetin nevű hormont termelnek, amely segíti a szervezetet a vörösvértestek előállításában. Ha a vesék nem működnek megfelelően, előfordulhat, hogy nem termelnek elegendő eritropoetint, ami vérszegénységhez vezet. A vérszegénység fáradtságot és gyengeséget okozhat.

Ugyanakkor a felhalmozódott salakanyagok miatt is lehetünk levertek. Ezek a salakanyagok megzavarhatják a szervezet energia-anyagcseréjét, és fáradtságot okozhatnak. Ezenkívül a vesebetegség elektrolitegyensúlyzavart okozhat, ami hatással lehet a szervezet energiaszintjére.

3. Csökkentett vizeletkibocsátás

A vesék felelősek a vizelettermelésért, és ha nem működnek megfelelően, a termelt vizelet mennyisége csökkenhet. Az egészséges vese átszűri a vért, és a vizeleten keresztül távolítja el a káros anyagokat a szervezetből. Ha a vesék károsodnak, előfordulhat, hogy nem képesek hatékonyan szűrni a vért, ami a vizelettermelés csökkenéséhez vezet.

4. A vizelet kinézetének változása

A vesebetegség változásokat okozhat a vizeletben, beleértve a színének vagy az állagának a megváltozását. Ha a vesék nem képesek elvégezni a munkájukat, a testben felgyülemlett salakanyagok elszínezhetik a vizeletet, illetve zavarossá tehetik azt.

5. Hányinger és hányás, valamint étvágytalanság

A salakanyagok felhalmozódása a szervezetben hányingert és hányást okozhat. „Eleinte a vesebetegség néma. A tünetek gyakran csak akkor jelentkeznek, amikor a vesék már súlyosan károsodtak. Sok embernek nincsenek tünetei, amíg a vesebetegségük előrehaladott állapotba nem kerül. A vér- és vizeletvizsgálat az egyetlen módja annak, hogy megtudjuk, van-e vesebetegségünk” – állítja a Johns Hopkins Medicine orvoscsoportja.

6. Viszketés

Ha a vesék nem működnek megfelelően, és képtelenek megfelelően átszűrni a vért, a testben „rekedt” méreganyagok viszketést okozhatnak. A vesebetegség továbbá hormonzavart is eredményezhet, ami hatással lehet a bőrre, és ezáltal viszketést eredményez.

7. Légszomj

A vesebetegség következtében folyadék halmozódhat fel a tüdőben, ami légszomjhoz vezethet. A dyspnoe a nehézlégzés vagy légszomj orvosi kifejezése. Ez egy gyakori tünet, amelyet számos alapbetegség okozhat. A nehézlégzés súlyossága változó, és más tünetekkel, például mellkasi fájdalommal, köhögéssel és zihálással járhat együtt. A nehézlégzésnek számos oka lehet, többek között légzőszervi betegségek, szív- és érrendszeri betegségek, valamint egyéb betegségek, például vesebetegség és vérszegénység.

8. Mellkasi fájdalom

A folyadék felhalmozódása a tüdőben mellkasi fájdalmat okozhat, ezt pedig azonnal kezelni kell. „Kérjen időpontot orvosától, ha vesebetegségre utaló jeleket vagy tüneteket észlel. A korai felismerés segíthet megelőzni, hogy a vesebetegség veseelégtelenséggé alakuljon. Ha olyan betegségben szenved, amely növeli a vesebetegség kockázatát, orvosa rendszeres vizelet- és vérvizsgálatokkal ellenőrizheti a vérnyomását és a veseműködést. Kérdezze meg orvosát, hogy szükségesek-e ezek a vizsgálatok az Ön esetében” – írja a Mayo Clinic szakértői csapata.

A vesebetegség nem játék. Sokszor még a korai felismerése sem akadályozza meg a vesekárosodás előrehaladását. Az állapot azért is kényes, mert a krónikus vesebetegség akár végstádiumú veseelégtelenségig fejlődhet, ezt pedig a mesterséges szűrés (dialízis) vagy veseátültetés nélkül lehetetlen túlélni.

Ha nem szeretnél lemaradni tartalmainkról, akkor lépj be a Twice.hu exkluzív Facebook csoportjába vagy iratkozz fel a hírlevelünkre!


Legfrissebb

Hirdetés

Csemegézz

Ez is érdekelhet