A vesék létfontosságú funkciót látnak el a szervezetünkben, kiszűrik a salakanyagot a vérből, szabályozzák a vérnyomást, és fontos hormonokat termelnek.
A veseelégtelenséget számos egészségügyi állapot okozhatja, beleértve a cukorbetegséget, a magas vérnyomást és a vesegyulladást. Veseelégtelenség akkor áll fenn, ha a szerv funkciója a normál funkciók 15 százalékára vagy az alá csökken.
Ilyenkor a beteg vérében veszélyes mértékben van jelen salakanyag és víz. Ekkor feltétlenül dialízisre vagy vesetranszplantációra van szükség. A figyelmeztető jeleket azonban már jóval korábban észre lehet venni.
Az egyik leggyakoribb figyelmeztető jel a vizelési inger gyakorisága és a vizelet mennyisége lehet. A veseelégtelenség legfontosabb jele a gyenge vizeletkibocsátás, mivel a vesék ilyenkor nehezen tudnak lépést tartani a szervezet igényeivel. Egy másik fontos tünet a véres vizelet.
A vesék szabályozzák a szervezetünkben lévő folyadék mennyiségét is – ezért felelősek azért is, hogy kiürítsék a salakanyagokat. Ha azonban ez az egyensúly felborul, akkor a vízvisszatartás miatt megduzzadhatnak bizonyos testrészek – beleértve a bokát, a kezeket és a lábfejeket.
A légszomj egy másik figyelmeztető jel lehet, még akkor is, ha ezt nem indokolja fizikai megerőltetés. De vannak finomabb tünetek is, amiket könnyebb figyelmen kívül hagyni. A viszkető bőr például olyan tünet lehet, amiről nem gondolnánk, hogy veseproblémák jele lehet, de arra utalhat, hogy a mellékpajzsmirigy által termelt parathormon vagy paratiroid hormon szintje nincs egyensúlyban a szervezetben.
Az ízérzékelés megváltozása szintén figyelmeztető jel lehet. Kutatások kimutatták, hogy az elektrolitok egyensúlyhiánya a szervezetben megváltoztathatja az ízérzékelést, és fémes mellékízt tapasztalhatunk.