A szakértők szerint a zajszűrős fejhallgatók fokozott használata egyre több egészségügyi problémát okoz különösen a fiatalok körében.
Claire Benton, a Brit Audiológiai Akadémia alelnöke elmondta, hogy az agy hallási készségei csak a késő tinédzser korban fejlődnek ki teljesen. És mivel a fiatalok napjainkban korlátlanul használják ezt a technológiát, a probléma egyre nagyobb méretet ölt.
De nem közvetlenül a hallást érinti, az orvosok szerint a probléma az információfeldolgozással van. Sok fiatalnál hallásfeldolgozási zavart (APD) diagnosztizálnak, ez egy olyan neurológiai állapot, amely megzavarja a személy hangfeldolgozási képességét.
Bár az érintett személyek gond nélkül átmennek egy általános hallásvizsgálaton, nehézségekbe ütközhetnek a különböző hangok megfejtése és a zaj forrásának feldolgozása során.
“A zajszűrős fejhallgatók egy hamis világot teremtenek meg, mert csak azt halljuk, amit hallani szeretnénk. Ez a korlátozás pedig kissé késlelteti a beszéd- és zajfeldolgozási képességet” – mondta Benton.
A legrosszabb az az egészben, hogy jelenleg nincs gyógymód az APD-re. Ez az állapot magával hozza, hogy az érintettek kénytelenek beszédterápiára járni, netán meg kell kérniük az embereket, hogy lassabban vagy tagoltabban beszéljenek.
David McAlpine, a Macquarie University Hearing akadémia igazgatója elmagyarázta, hogy a zajszűrős fejhallgatók miért is károsak.
“Ha bizonyos hangokat kizárunk, olyan, mintha megváltoztatnánk az agy működését. Még ha meg is tudjuk változtatni azt, amit hallunk, előfordulhat, hogy nem térünk vissza abba az agyi állapotba, amelyben korábban voltunk. És ez nem visszafordítható”.
“Úgy gondolom, hogy hagytuk, hogy a nagy technológiai cégek alakítsák ki a fejhallgatóval kapcsolatos szokásainkat. Viszont ez a megoldás sajnos nagyon sok esetben hallási problémát okoz” – fejtette ki véleményét McApline.
Arra már régóta felhívták a figyelmet, hogy ne használjuk maximális hangerőn a fejhallgatót, és a zajszűrős eszközök használata is legalább annyira káros lehet.