Ha szeretnéd megőrizni az egészségedet, csökkenteni a koleszterinszintedet és meg akarsz szabadulni a gyulladásos betegségektől, használj disznózsírt a főzéshez, és szabadulj meg a finomított növényi olajaktól, amik rendkívül károsak a szervezetre.
A zsiradékok alapvető, energiát adó tápanyagok, amiknek feltétlenül szerepelniük kell az étrendünkben. De nem mindegy, milyen zsírokat fogyasztunk, és természetesen, mint minden más élelmiszer esetében, itt is a mértékletesség a kulcs.
Az állati eredetű zsírókat egy időben rendkívül egészségtelennek tartották, de a legújabb kutatások bebizonyították ennek az ellenkezőjét: a disznózsír valójában az egyik legegészségesebb zsiradék az extra szűz olívaolaj és a finomítatlan kókuszolaj mellett.
A disznózsírnak számtalan jótékony hatása van az egészségre. Egyik legnagyobb előnye, hogy sok A-, B- és D-vitamint tartalmaz. Ezek a vitaminok és ásványi anyagok nélkülözhetetlenek az emberi szervezet számára.
Az A-vitamin például segít megelőzni a szembetegségeket, a D-vitamin pedig elősegíti a kalcium felszívódását a szervezetben.
A szabadon nevelt sertések zsírja különösen gazdag D-vitaminban. Egy kanál zsírban akár 1000 NE (nemzetközi egység) D-vitamin is lehet. A 18 év feletti felnőttek számára napi 1500 – 2000 NE D-vitamin bevitele javasolt.
A krónikus gyulladásos betegségekben (például puffadás, ízületi gyulladás, reuma) szenvedő emberek számára különösen előnyös lehet, mivel helyreállítja a bélnyálkahártyát és csökkenti a gyulladást a szervezetben.
Emellett csökkenti a rossz koleszterin szintjét, a triglicerideket, sőt, a zsírmáj kezelésében is hasznos.
A finomított növényi olajok ennek éppen az ellenkezőjét teszik: növelik a koleszterinszintet, serkentik a gyulladásos folyamatokat és megtámadják a bélflórát.
A disznózsír kiválóan alkalmas sütésre is, mivel magas a füstpontja (121-218 °C), ezért nehezen ég meg. Ugyanakkor, míg a finomított étolaj az egyik leginkább rákkeltő élelmiszer, a zsírban megtalálható anyagok csökkentik a rák kialakulásának kockázatát.