KezdőlapÉletmódEgészségNem az édesség a fogaink első számú ellensége! Íme egy szokás, ami...

Nem az édesség a fogaink első számú ellensége! Íme egy szokás, ami a legtöbb szuvasodást okozza

-

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

A fogaink egészsége legalább annyira fontos, mint a testünk jóléte. Bár belőlük két teljes készlettel áldott meg minket a sors, a végleges fogaink a legértékesebbek – azokat használjuk szinte egy teljes életen át, és ajánlott mindent megtennünk az épségükért.

Tudjuk, hogy az édesség és a fogaink nem barátok… ezt már az általános iskolás gyerekek is kívülről fújják. Ám a foghigiénia alapjain – a napi kétszeri fogmosáson és a fogselyem használatán kívül alig esik szó arról, miként őrizhetjük meg a fogaink egészségét hosszú éveken át. Mert hiába mossuk buzgón, és vigyázunk a mosolyunkra, mégis gyakran megtörténik, hogy a fogorvosunk közli velünk: íme egy újabb szuvas fog, melyet kezelni kell.

Kiderült, nem az édesség a fogaink első számú ellensége. Egyébként is, ki képes napi rendszerességgel, állandóan édességet enni?! A fogdokik szerint van néhány bűnös, mely legalább akkora pusztítást tud végezni a fogsorunkon, mintha csak cukorkát ropogtatnánk. Ahhoz viszont, hogy megértsük, miként zajlik ez a folyamat, tudatában kell lennünk azzal, mit is jelent pontosan a fogszuvasodás.

A népiesen lyukas fog, szakmai nyelven szuvasodás egy olyan bakteriális fertőzés, mely a fogzománc pusztulását okozza. Mivel eltűnik a zománc az érintett területen, a fog „testén” lyuk képződik, melyet ha nem kezelnek azonnal, egyre mélyebbre hatol, és a fertőzést a foggyökérbe juttatja.

„Ekkor a páciensnek gyökérkezelésre lesz szüksége a terület kitisztításához. Még az is előfordulhat, hogy ki kell húzni a fogat, ha olyan jelentős a károsodás, hogy már nem lehet helyreállítani. A szuvasodás tehát fogvesztéshez vezethet” – magyarázza dr. Sonal S. Shah, a Nevada-Las Vegas-i Egyetem Fogorvosi Karának szájsebész-professzora.

A kezeletlenül hagyott szuvas fogak további súlyos mellékhatásokat okozhatnak. „A szuvas fogak csontfertőzéshez vagy akár tályoghoz is vezethetnek, amely az arc különböző részeire, a nyakra és a nyirokcsomókra is átterjedhet, ami a legrosszabb esetben potenciálisan a véráramba kerülhet, és szepszist okozhat” – tájékoztat dr. Daniel Rubinshtein, fogorvos.



Valamennyi szakember egyetért abban, hogy a legtöbben csak onnan veszik észre, hogy „kilyukadt” a foguk, hogy heves fájdalmat éreznek bizonyos fog szintjén, főleg akkor, ha ráharapnak. Azt állítják, amelyik fog érzékennyé válik a hidegre és/vagy a melegre, általában szuvas. Dr. Shah azonban kiemeli, mire valaki fájdalmat érez a szuvas foga miatt, addigra már régen nagy a baj – írja a Parade.com.

Lehetőleg akkor kell közbeavatkozni, amikor a károsodás a legkorábbi stádiumban van, mielőtt még fájdalmat éreznénk. Ezt pedig csak akkor tudjuk megtenni, ha rendszeresen, félévente egyszer ellátogatunk egy rutinszerű fogorvosi felülvizsgálatra.

Nem titok azonban, hogy az emberek többsége retteg a fogászattól. De „ha megpróbálod elkerülni a fogorvost, a végén még többet fogsz járni hozzá” – érvel okosan dr. Shah.

A fogorvosok egyhangúan egyetértenek abban is, hogy vannak olyan ételek és italok, melyek gyakori fogyasztása fogszuvasodáshoz vezet. Olyan alapélelmek, melyekről sosem gondoltuk volna, hogy ártalmasak a fogainkra nézve.

Ilyen például a citromos víz – a citrom szupersavas gyümölcs, és szuperegészséges, de ha napi rendszerességgel fogyasztjuk a levét, akár vízben oldva is, a sav megtapad a fogainkon, és idővel lemarja róluk a zománcot.

Dr. Shah szerint a keményítőt tartalmazó ételek is növelik a szuvasodás kockázatát, különösen a glikémiás index csúcsán álló élelmiszerek – a kenyér, a fehér rizs, a burgonya. Ezek csökkentik ugyanis a fogzománc pH-értékét, ami szintén fertőzéshez vezethet.

Nem kell azonban megijedni, sem lemondani a kedvenc ételeinkről, italainkról. Ezt az áldozatot még a fogorvosok sem hozzák meg a fogaik érdekében.

Annyit viszont ők is megtesznek, és mindenkinek javasolják: a felsorolt élelmek fogyasztása után mielőbb mossunk fogat. Csupán arra kell még vigyáznunk, hogy ha savas italt kortyolgattunk, legalább 10 perc teljen el a fogyasztás és a fogmosás között – ha rögtön utána súroljuk át a fogainkat, akár azzal is árthatunk!

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Csemegézz

    Ez is érdekelhet