Minden kapcsolatban vannak konfliktusok, és ez teljesen természetes, de egyáltalán nem mindegy, hogy kezeljük ezeket.
Vannak párok, akik könnyen meg tudják beszélni a problémáikat, és megoldást találnak azokra, míg mások inkább elmenekülnek a konfliktusok elől, abban a hitben, hogy ezzel jót tesznek a kapcsolatuknak. Pedig a megoldatlan problémák csak feszültséghez vezetnek, és ez egy idő után mindenképpen kirobban majd.
Egy terapeuta szerint az emberek ezeket a nagy hibákat követik el, amikor egy kapcsolat nehézzé válik
1. Amikor a dolgok nehézzé válnak, elmenekülnek a kapcsolatból
Ha hajlamos vagy elmenekülni a kapcsolatból, amikor a dolgok nehezebbé válnak, nem vagy egyedül. Dr. Aria Campbell Danesh terapeuta szerint azonban a konfliktusok valójában építő jellegűek lehetnek, és ha nem adjuk fel rögtön az eső nehézség láttán, az megerősítheti a kapcsolatot.
2. Nem ismerik fel, hogy konfliktusok minden kapcsolatban előfordulnak
„A konfliktus minden kapcsolat elkerülhetetlen része, és ritkán szól a szóban forgó felszíni kérdésekről” – magyarázta Danesh egy TikTok videóban.
A konfliktusok okai általában jóval mélyebben gyökerező problémák, amikkel a feleknek szembe kell nézniük. Ezek lehetnek ki nem mondott érzések, vagy olyan régi sebek, amik még nem gyógyultak be.
„Ha anélkül menekülsz el a kapcsolatból, hogy előbb tudatosítanád magadban, hogy min kell dolgoznod, és megpróbálnál dolgozni rajta, akkor egyszerűen magaddal viszed önmagadnak ezt a változatát következő kapcsolatodba” – magyarázta a szakértő.
3. Nem veszik észre, hogy a menekülés állandósítja a problémát
Ha elmenekülünk, nem oldjuk fel a konfliktust, így a háttérben lévő problémák sem oldódnak meg. Ahhoz, hogy mélyen önmagunkba nézzünk, és megpróbáljunk változtatni, sok bátorságra és kemény munkára van szükség, de ez elengedhetetlen a gyógyuláshoz.
„A legnehezebb időszakok, amelyeken együtt mentek keresztül, valójában képesek átalakítani a kapcsolatotokat önmagatokkal és egymással” – mondja Danesh.
Gregory L. Jantz tanácsadó a múltbéli traumákból való gyógyulás folyamatához adott tanácsai nagyszerű kiindulópontot jelenthetnek ezen az úton.
Így segíthet a gyász szakaszainak megértése a párkapcsolati problémák feldolgozásában
A trauma megtapasztalása a túlélési ösztönök beindulását okozhatja, és emiatt a tagadás időszakába léphetünk. Ez természetes védekezési mechanizmus, az agyunk így próbál megvédeni bennünket a további sérülésektől. Bár fontos, hogy megvédjük érzelmi egészségünket a trauma után, az érzéseink elfojtása nem egészséges megoldás.
Jantz szerint a következő természetes szakasz az alkudozás, amikor azon gondolkozunk, mit tehettünk volna a trauma megelőzése érdekében. Egy 2021-ben végzett kutatás azt mutatja, hogy ha gyermekkori traumán mentél keresztül, ezek a gondolatok akár évekig kísérthetnek.
Bár ez is természetes reakció, fel kell ismernünk, hogy valójában nem sokat tehettünk volna a trauma elkerülése érdekében, és fel kell hagynunk önmagunk hibáztatásával.
A szakértő arra is felhívja a figyelmet, hogy fel kell készülnünk az érzelmi mélypontokra, amik több szakaszban érkezhetnek, és elsősorban a düh szakaszára, amikor kétségbeesetten tehetetlennek érezhetjük magunkat.
Amikor eljutunk az elfogadás szakaszába, képesek leszünk elismerni azt, ami történt, ahogy annak alapvető igazságtalanságát is, de ez az elfogadás elengedhetetlen ahhoz, hogy lezárjuk a múltat, és ne hagyjuk, hogy az irányítsa a jelenünket.