A helyes táplálkozás elengedhetetlen a jó egészség megőrzéséhez, de, mint tudjuk, a gyakorlat mindig lemarad az elmélettől, és valójában elég nehéz úgy összeállítani az étlapot, hogy minden szükséges tápanyagból elegendő mennyiséget fogyasszunk. Itt jönnek a képbe a vitaminok, ásványi anyagok és étrend-kiegészítők, de a piacon kapható hatalmas kínálat megtévesztő lehet.
Egy brit háziorvos most leegyszerűsítette a dolgokat: egy TikTok-videóban beszél a magnézium-kiegészítők előnyeiről. Dr. Ahmed részletesen kitér ezeknek a készítményeknek a típusaira, hogy megkönnyítse számunkra az eligazodást a panaszaink és az esetleges gyógymódok között.
„Magnézium-kiegészítők, jót tesznek neked, igaz? De melyiket szedd?” – indítja a bejegyzést az orvos, aki azt is elárulta, melyik magnézium-tartalmú készítményt érdemes szedni, illetve melyik hogyan járul hozzá az egészségünk megőrzéséhez.
A megnézium kulcsfontosságú ásvány a szervezetünk működéséhez. Segít a szív egészségének a megőrzésében, támogatja a szívizom összehúzódását és segít fenntartani a normális szívritmust. Pozitívan befolyásolja az erek tónusát és rugalmasságát.
Csökkentheti a magas vérnyomás kockázatát és védelmet nyújthat a szívbetegségekkel szemben. Ezen felül, az idegrendszert is támogatja. Hozzájárul a csontok egészségéhez és az izomszövet építéséhez. Szükséges elem az enzimfolyamatokhoz. Enyhítheti az izomfájdalmat és -görcsöket. Erősíti a húgyhólyagot és támogatja a kollagéntermelést. Nem utolsó sorban pedig terhesség alatt is létfontosságú.
Dr. Ahmed szerint, a magnézium-alapú készítményeknek ezen típusairól érdemes beszélgetni:
1. Magnézium-citrát
„Ez a legjobban felszívódó az összes étrend-kiegészítő közül. Vigyázzunk azonban, mert hasmenést okozhat. Ezért, ha székrekedésed van, akkor jó, és egyes tanulmányok szerint segíthet a migrénen is” – állítja a szakember.
2. Magnézium-glicinát
„A glicin egyszerre aminosav és neurotranszmitter, ezért ez a kiegészítő különösen segít a rossz alvás és a rossz hangulat esetén” – folytatja az orvos.
3. Magnézium-L-treonát
„Ez az egyetlen olyan kiegészítő, amely átjut a vér-agy gáton. Ezért valóban segít a kognitív funkciók élesítésében és a memóriában” – magyarázza dr. Ahmed.
4. Magnézium-taurát
„Ez nagyon érdekes, mert a tanulmányok szerint segíthet a vérnyomás szabályozásában és a cukorszint szabályozásában, azonban ennek alátámasztására további vizsgálatokra van szükség” – folytatja az orvos.
Ettől eltekintve, „ha magas a vérnyomásod van vagy cukorbeteg vagy, ezt érdemes lehet kipróbálni” – teszi hozzá.
5. Magnézium-szulfát
„Ez nagyszerű azoknak, akik nem tudnak tablettát szedni” – véli dr. Ahmed. „Epsom-sóként is ismert. Beleteszed a fürdővízedbe, és a magnéziumot tulajdonképpen a bőrödön keresztül fogod felszívni” – magyarázza a szakember.
A közösségi média felhasználói természetesen nem tudták szó nélkül hagyni a családorvos bejegyzését, a reakciók pedig túlnyomóan pozitívak voltak. Sokan megköszönték az orvosnak, hogy időt szakított arra, hogy felvilágosítsa a közönséget. Míg mások a saját tapasztalataikkal erősítették meg a szakértő véleményét.
„Én magnézium-glicinátot szedek körülbelül fél órával lefekvés előtt. Körülbelül egy hónapba telt, de most már sokkal jobban alszom” – írta valaki.
Egy másik pedig hozzátette: „én egy magnézium-komplexet szedek, amiben 4 különböző fajta van, és Taurátot is szedek. Úgy alszom, mint egy kisbaba. A fájdalmak elmúltak és javult a vérnyomásom”.