Ismerkedj meg egy férfival, házasodj meg, alapíts családot – ez volt a boldogság-kódex, melyet a történelem során rengeteg nőnek megtanítottak. Ez jelentette anno a boldogsághoz vezető legsikeresebb utat, melyet évszázadok generációi mintaként követtek. Ez az üzenet még napjainkban is él, bár meg kell hagyni, a párkapcsolatok azóta rengeteget változtak. Mégis, a nőknek elegük van!
Napjainkban már minden belefér egy szerelmi viszonyba, és itt a minden alatt tényleg a MINDENt is értjük. A világ már kevésbé akad ki olyan dolgokon, amikért a múltban például halálbüntetés járt. A szabadság valóban szárnyakat adott, és ma már aligha mondhatja meg bárki is, kit, miért, hogyan és hol szeressünk (míg helyesen és a társadalmi normáknak megfelelően tesszük).
Ennek ellenére, egy friss tanulmányból kiderült, a nőknek elegük van, hogy a hagyományos párkapcsolati „menetrend” nyomása még mindig rájuk nehezedik, ezért minden harmadik nő azt állítja, „már nem összpontosít” a társadalmi mérföldkövek teljesítésére.
A Bumble társkereső legfrissebb jelentéséből fény derült arra, hogy a nők „visszavágnak”, és már messze nem akarnak olyan „elavult” céloknak megfelelni, mint amelyeket „ősidők óta” belesújkoltak a lánygyermekekbe. Ehelyett inkább a megfelelő partner megtalálására összpontosítanak, nem törődve a biológiai óra ketyegésével vagy a múltban felállított elveknek való megfeleléssel.
„A nők egyre inkább körülnéznek és elgondolkodnak azon, hogy miért érzik úgy, hogy egy elavult szabálykönyvet kell követniük, amikor a randizási útjukról és a párkapcsolati mérföldkövekről van szó” – nyilatkozta Lucille McCart, a társkereső alkalmazás kommunikációs igazgatója a news.com.au-nak.
Hozzátette, „Valójában a nők 31 százaléka vallja azt, hogy már nem összpontosít a hagyományos kapcsolati idővonalak és mérföldkövek betartására. Tehát az idővonalaknak vége, és a saját út kiválasztása a divat”.
Ez a jelenség oly nagy lendületet vett, hogy a Bumble képviselői már nevet is adtak neki: az „idővonal-hanyatlás”. Ezzel párhuzamosan azt is kijelentették, ez az eltolódás nem jelenti azt, hogy vége a romantikának és oda a nagy szerelem.
„Ez nem jelenti azt, hogy a romantikus kapcsolatok már nem fontosak” – magyarázta McCart, aki szerint a Bumble női felhasználóinak 72 százaléka hosszú távú kapcsolatot keres. Csupán annyit jelent, hogy „mindössze 23 százalékuk keresi aktívan a házasságot, mint célt. Úgy gondolom, hogy ez egy igazán izgalmas fordulat az ausztrál szinglik számára” – tette hozzá a kommunikációs igazgató.
McCart megértően viszonyult azokhoz, akik ki szeretnének szakadni ebből az „összeköltözés, eljegyzés, lakásvásárlás, házasság, gyermekvállalás – mókuskerékből”, és azt állítja, „nem baj, ha valami mást szeretnének”. Vannak ugyanis esetek, amikor éppen ez a görcsös ragaszkodás a hagyományos elvárásokhoz teszi tönkre a kapcsolatot, holott megvolt benne minden, ami a boldogsághoz kellett, csak éppen nem volt elég.
„A Bumble arra a koncepcióra épült, hogy a hagyományos nemi szerepek elavultak, és már nem szolgálnak minket a modern társadalomban, ezért nem is lehetnénk boldogabbak, hogy ez a forradalom zajlik” – nyilatkozta a kommunikációs igazgató.
Hozzátette, azt figyelték meg a szinglik körében, hogy „minden nyolcadik aktívan kerüli a barátokat és a családot, akik nyomást gyakorolnak rá” a társadalmi mérföldkövek kipipálása terén. Továbbá, ez a jelenség „még inkább elterjedt Ausztráliában, ahol minden negyedik nő kitér azok elől, akik nem értenek egyet a döntéseivel” – közölte McCart.
A Bumble statisztikáiból az is kiderült, napjainkban a felhasználók fontosabbnak és vonzóbbnak tartják az érzelmi intimitást, mint a fizikai kapcsolatot. Pontosabban a szinglik 32 százaléka részesíti előnyben az érzelmi intimitást a fizikai aktusokkal szemben, arra alapozva a döntésüket, hogy főként biztonságot és védelmet keresnek a randizás során. 4 nőből 3 viszont mindkét típusú kapcsolatra egyformán tart igényt.
A férfiak hozzáállása is változott a párkapcsolatok iránt, legalábbis a Bumble jelentése szerint. 4 férfiból 1 azt vallja, a randik során sokkal sebezhetőbb és nyitottabb oldalát mutatja meg, mint eddig bármikor, amennyiben olyan emberekkel hozza őt össze a sors, akikkel el tudna képzelni egy romantikus kapcsolatot.
A férfiak negyede számára ez az újdonsült nyitottság pozitív hatással volt a mentális egészségére, és minden harmadik férfi számára a sebezhetőség hiánya ma már a randevúkat elrontó tényező.
A Bumble, melynek múltja immár tíz évesre tehető, azt is megfigyelte, hogy ma már sokkal elkötelezettebbek az emberek olyan kérdésekben, melyekkel azonosulni tudnak – ez az úgynevezett „Val-Core” trend.
„A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy olyasmit teszünk, amit a szüleink generációja elképzelhetetlennek tartott volna – olyan témákat hozunk fel az első randin, vagy még korábban, mint a politika, a patriarchátus, az éghajlatváltozás, a faji igazságtalanságok vagy akár a növekvő vagyoni különbségek” – részletezi McCart.
Folytatta: „Tudom, hogy amikor én felnőttem, anyukám azt mondta, ’a bunkóság csúcsa’ megkérdezni valakitől, hogyan szavazott, de a fiatalok számára a szavazásról szóló beszélgetés – és mások megkérdezése arról, hogyan terveznek szavazni – az egész közösségi médiát, és ezen keresztül a randiapplikációkat is bejárta”.
További társkereső szokás a mai fiatalok körében az úgynevezett „Betterment Burnout” – azokra vonatkozik, akik „lázadnak az állandó önfejlesztés ellen”, és azt is elutasítják, ami manapság rengeteg embert szippant be, mint például a sport.