Mint ismert, október 26-ról 27-re virradó éjszaka átállítjuk az órákat a téli időszámításra. Ez azt jelenti, hajnali 3:00 órakor 2:00 órára tekerjük a mutatókat, és vasárnap reggel gyakorlatilag egy órával tovább alhatunk.
Ha megfigyelted, az időszámítás-váltások mindig hétvégén történnek. Hogy miért? Az óraátállítás sokunk mindennapjait befolyásolhatja. Egyesek számára megnehezítheti az új alvási rendhez való alkalmazkodást, így ha az idő átállítása egy hétvégi (azaz pihenő)napon történik, a szervezetre gyakorolt esetleges negatív hatások minimalizálhatók, lehetővé téve a zökkenőmentesebb, természetesebb alkalmazkodást az új időbeosztáshoz, és nem károsítja az alvás minőségét.
Bár a téli időszámítással visszakapjuk a nyári alatt elrabolt egy óránkat, nem feltétlenül lelkesít mindenkit, hogy egy órával többet alhat. A természetes napfény hiánya ugyanis szomorúság, apátia, melankólia érzését válthatja ki, míg a cirkadián ritmus megzavarása növelheti a szervezet stressz- és szorongásszintjét, ami koncentrációs nehézségeket, ingerlékenységet vagy idegességet okozhat.
A nyári (mesterséges) időszámítás ötletét az Egyesült Államokban az első világháború idején vezették be, hogy csökkentsék az energiafogyasztást, amikor kevés volt az üzemanyag. Az Egyesült Királyságban és Németországban például azért vezették be, hogy takarékoskodjanak a szénnel. A nyári időszámítást a háború végén megszüntették, majd az 1980-as években, a világméretű olajválság nyomán újra bevezették, amikor ismét szükségesnek tartották az erőforrások megtakarítása érdekében.
Az elmúlt néhány évben az Európai Parlamentben és az Európai Bizottságban sok vita folyt arról, hogy fel kellene hagyni az óraátállítással, de a végső döntés továbbra is kétséges. 2019-ben az Európai Parlament támogatta és megszavazta a nyári időszámításra való átállás megszüntetésére vonatkozó javaslatot, a végrehajtása viszont azóta is késik.
2021-ben szavazás is történt: „Azok az európai országok, amelyek a nyári időszámítás végleges megtartása mellett döntenek, 2021 márciusának utolsó vasárnapján hajtják végre az utolsó ilyen átállítást. Azok, amelyek inkább maradnak a normál (téli) időszámításnál, 2021 októberének utolsó vasárnapján állíthatják át utoljára az időt” – olvasható az Európai Parlament honlapján is, melyre 410 igen, 192 nem és 51 tartózkodás érkezett. Változás azonban nem történt.
„A tagállami kormányok blokkolták a projektet. Az EU soha nem dönt és nem is dönthet a tagállamok helyett, mert az uniós szintű döntéseket az Európai Parlamentben hozzák meg, többséggel, és mi az Európai Parlamentben azt mondtuk, hogy szeretnénk leállítani ezt az átállítást. Az EP-ben megvolt a többség, de a tagállamok kormányai ezt megakadályozták, tehát itt tartunk, az EU a tagállamok akarata szerint akart tenni, de a kormányok ellenezték, és a dolgok maradnak a régiben” – tisztázta Siegfried Mureșan, EP-képviselő.
Más szavakkal, az EU 27 tagállama nem tudott megegyezni abban, hogy változtassanak-e az időszámításon vagy sem.
„Az Európai Bizottság javaslatot tett arra, hogy ne állítsuk át az időt. Ezt követően az EU 27 tagállama megvitatta a témát, és nem tudtak megegyezni, ezért nem történt semmi, nem történt változás, ezért maradtunk a téli és a nyári időszámításnál, és azt hiszem, ez még sokáig így is marad” – fejtette ki a képviselő.
Hozzátette: „A 27 tagállam nem tudott megegyezni, néhányan a téli időszámítást szerették volna megtartani, mások a nyári időszámítást akarták meghagyni, így nem született döntés. Nem tudtak megegyezni, így a dolgok maradnak úgy, ahogy vannak” – tisztázta Siegfried Muresan, európai parlamenti képviselő.