KezdőlapHírekDrámai figyelmeztetést adott ki a magyar klímakutató: Európa egyik leggyorsabban melegedő térsége...

Drámai figyelmeztetést adott ki a magyar klímakutató: Európa egyik leggyorsabban melegedő térsége lett Magyarország középső része

-

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!


Miközben Európa nagy részét rendkívüli hőhullám sújtja, Ürge-Vorsatz Diána klímakutató arra hívta fel a figyelmet, hogy Magyarország középső része az elmúlt három évtizedben a kontinens leggyorsabban melegedő térségei közé került.

Hirdetés

A kutató Facebook-bejegyzésében emlékeztetett arra, hogy Európa már jelenleg is kétszer gyorsabban melegszik, mint a globális átlag, Magyarország középső térségében azonban ennél is jóval gyorsabb a felmelegedés üteme.

Szerinte ha az adatokat például Írországgal vagy Anglia északi területeivel vetjük össze, akkor a különbség még látványosabb: a felmelegedés üteme ötször-hétszer gyorsabb, ami évtizedenként akár háromnegyed–egy Celsius-fokos növekedést is jelenthet.

„Ez hatalmas rohanás az őrületbe… A mezőgazdaságunk, a vizünk (pont ott, ahol már most is nagyon fogyóban van!), a gazdaságunk – mind nagyon még fogja szenvedni. Itt már nem babra megy a játék. Sürgősen be kellene látni, hogy igenis húsba, pénztárcánkba és egészségünkbe mélyen belevágó ügyről van szó, és nekünk itt a kis Magyarországon az egyik legfontosabb, hogy nagyon sürgősen megállítsuk az éghajlatváltozást.”

Hirdetés

A CEU kutatója szerint ismert, hogy az éghajlatváltozás megfékezése lehetséges, és ha időben történnek meg a szükséges lépések, akkor a változások összességében nagyobb jólétet is eredményezhetnek, mint amennyi áldozattal járnak.

Bejegyzését azzal zárta, hogy minden elvesztegetett nap szűkíti annak esélyét, hogy a klímaátmenet békés és kiszámítható módon valósuljon meg.



Rendkívüli hőség érkezik Magyarországra

A figyelmeztetés olyan időszakban érkezett, amikor Európa egyre nagyobb részét sújtja extrém hőség. A kontinens nyugati része felett kialakult hőkupola fokozatosan kelet felé terjeszkedik, és a hét végétől Magyarországon is 40 fokot megközelítő hőmérsékleteket hozhat.

A HungaroMet előrejelzése alapján az országos tisztifőorvos szombattól az egész ország területére harmadfokú hőségriasztást rendelt el.

Hirdetés

A MÁV vízosztással készül, tűzgyújtási tilalom lépett életbe

A rendkívüli meleg a közlekedésben is nehézségeket okozhat. A MÁV közölte, hogy a legforgalmasabb vasútállomásokon – többek között a Keleti, a Nyugati és a Déli pályaudvaron, valamint Siófokon, Fonyódon, Debrecenben, Szegeden és Nyíregyházán – a legmelegebb órákban, általában 10 és 17 óra között, a készlet erejéig ingyenes ivóvizet biztosít az utasoknak.

A hőség miatt ugyanakkor június 25-től, csütörtöktől országos tűzgyújtási tilalom is életbe lépett. Ennek értelmében tilos tüzet gyújtani a magyarországi erdőkben, a vasút és közút menti fásításokban, de még a kijelölt tűzrakóhelyeken is. Parlagot és gazt sem lehet égetni.

Hirdetés
RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Csemegézz

    Ez is érdekelhet