KezdőlapHobby7 ok, amiért az uborkák megsárgulhatnak, és mit tehetsz ez ellen

7 ok, amiért az uborkák megsárgulhatnak, és mit tehetsz ez ellen

-

Még több érdekes történetért iratkozz fel a Twice.hu hírlevelére!

Az uborka termesztése viszonylag egyszerű, de időnként előfordulhat, hogy a várt, sötétzöld, roppanós termés helyett sárga, petyhüdt uborkákat kapunk, amik nem túl étvágygerjesztőek.

Ha a levelek vagy maga a termés sárgulni kezd, az arról árulkodik, hogy valami nincs rendben, és a probléma megoldásához előbb meg kell állapítanunk annak okát. Az öntözés, a tápanyagokkal kapcsolatos problémák és a betegségek mind okozhatják az uborka sárgulását, ahogyan az is, ha nem a megfelelő időben szedjük le a termést.

Miért kezdhet el sárgulni az uborka

1. Túlérett termés

Az egyik leggyakoribb ok, amiért az uborkák sárgulni kezdhetnek az, hogy a termés túlérett. Ha ugyanis túl sokáig hagyjuk a termést a növényen, ahogy érik, és elkezd magokat termelni, elhalványul benne a klorofil, és ettől lassan megsárgul. Az ilyen túlérett uborkákat el kell távolítani a növényről, és a komposzt közé tenni.

Ellenőrizd rendszeresen a növényt, hogy a megfelelő időben leszedhesd az érett uborkákat. Sokszor a vetőmag csomagolásán is feltüntetik körülbelül mennyi idő alatt érik be a termés, de akár az interneten is utánanézhetünk ennek az információnak. Mivel az uborka nem utóérő, fontos, hogy a megfelelő időben szedjük le a növényről.

2. Alulöntözés

Az uborkának sok vízre van szüksége a növekedéshez és ahhoz, hogy termést hozzon. A vízhiány stresszelheti a növényt, és a termés sárgulni kezdhet.

Az uborkának különösen sok vízre lehet szüksége, ha beltérben termesztjük, cserépben vagy ültető ládában. A cserépben a talaj gyorsabban kiszárad, és ez gondot okozhat az uborkák sekély gyökérzetének.

Ha kertben termesztjük az uborkát, akkor komposzttal, istállótrágyával és száraz levelekkel mulcsozhatunk is, ami segíthet megtartani a nedvességet a talajban.

3. Túlöntözés

Az uborka rendkívül érzékeny az öntözési problémákra, és a túl sok víz ugyanolyan káros lehet, mint a túl kevés. A gyökereknek az öntözések között egy kicsit ki kell száradniuk, különben rothadni kezdenek, és a növény nem tudja felvenni a tápanyagokat a talajból. Fontos, hogy a talaj jó vízelvezetésű legyen, ezért ültetés előtt keverjünk hozzá komposztot vagy talajjavítót, hogy javítsuk a szerkezetét.

Ha azt tapasztalod, hogy növények körül tócsákban összegyűlik a víz, az arra utal, hogy a talaj vízelvezetése nem elég jó, és a növényeknek nem tesz jót, ha az összegyűlt plusz vízben állnak. Csak akkor öntözz, ha a talaj felső néhány centimétere száraznak tűnik. Ezt akár az ujjaid segítségével is megállapíthatod, de egy nedvességmérőt is használhatsz.

4. Tápanyaghiány

A tápanyaghiány is vezethet az uborka sárgulásához vagy elfonnyadásához. Ajánlott néhány évente talajvizsgálatot végezni, hogy ellenőrizzük a talaj pH-értékét és tápanyag-összetételét. Ez segíthet azonosítani az esetleges tápanyaghiányt, és még ültetés előtt orvosolhatjuk a problémát.

A termések sárgulását gyakran a nitrogén- vagy kénhiány okozhatja. Ha tápanyaghiányra gyanakszol, használj kifejezetten erre a célra kifejlesztett műtrágyát, és az újabb levelek valamint termések visszanyerik egészséges zöld színüket.

A komposzt vagy érlelt istállótrágya hozzáadása a talajhoz még ültetés előtt szintén segíthet a tápanyagszint növelésében.

5. A túl erős napsütés okozta károk

Az uborka a félárnyékos helyet kedveli, tűző napon ugyanis megéghetnek a levelei, és a termése is megsárgulhat.

Ezt úgy akadályozhatjuk meg a legegyszerűbben, ha egy kis árnyékot biztosítunk a növénynek a legnagyobb melegben például egy hálóval vagy valamilyen szövettel. A levelek valamennyire árnyékolják a termést, de ha ezek megégnek, elhervadnak, a termés is jobban ki van téve a napsugaraknak.

6. Betegségek

A sárga uborka betegség jele is lehet, ilyen például a mozaik vírus, amit leggyakrabban levéltetvek terjesztenek. Nevét onnan kapta, hogy a leveleken mozaikszerű sárga foltokban jelenik meg. Ezek a foltok aztán a termésen is megjelennek. Sajnos nincs gyógymódja, és a fertőzött növényeket el kell távolítani a kertből.

7. Gyenge beporzás

Ha a termések sárgák, kicsik és formátlanok, az a gyenge beporzás miatt lehet. Ennek több oka is lehet, többek között időjárási és éghajlati tényezők, vagy a méhek és más beporzók hiánya az adott területen. Számos módja van annak, hogy a kertedbe vonzd a méheket, és ezáltal növeld a beporzás esélyét, így például sokat segíthet, ha olyan kísérőnövényeket ültetsz az uborka mellé, amiket a méhek különösen kedvelnek.

Fogyasztható-e a sárga uborka

A túlérett, sárga uborka keserű és az állaga sem megfelelő, ráadásul tele van magokkal, ezért már maximum csak komposztnak lehet jó, de erre is csak akkor alkalmas, ha nem betegség miatt sárgult meg.

A levelek elszíneződését ugyanakkor más tényezők, például gombás fertőzések is okozhatják, mint a lisztharmat, és ebben az esetben fontos, hogy eltávolítsuk a sérült leveleket, hogy megakadályozzuk a fertőzés terjedését.

Emellett a rendszeres metszés is fontos, ami azt jelenti, hogy nemcsak a sérült részeket kell eltávolítanunk, de azokat a mellékhajtásokat is, amik csak elvonják az energiát a főszártól és ezáltal a termésektől.

Ha nem szeretnél lemaradni tartalmainkról, akkor lépj be a Twice.hu exkluzív Facebook csoportjába vagy iratkozz fel a hírlevelünkre!


Legfrissebb

Hirdetés

Csemegézz

Ez is érdekelhet