Idén az augusztus egy kissé hűvösebben kezdődött, de ennek ellenére ebben az időszakban fontos gondoskodni a kerti virágokról, köztük a muskátliról is, hogy egészen késő őszig virágozzanak.
Mit érdemes tudni a muskátliról
A muskátli (Pelargonium) nemzetség körülbelül 200 évelő, pozsgás és bokor alakú fajt foglal magába. Ez a Dél-Afrikából származó növény rendkívüli népszerűségnek örvend, virágládákban, függő cserepekben és kertekben egyaránt ott pompázik.
Ezek a szárazság- és hőségtűrő, évelő növények egész nyáron, júniustól az őszi fagyokig képesek virágozni.
Carl Linnaeus svéd botanikus 1753-ban a Geranium (gólyaorr) nemzetségbe sorolta a muskátlikat, de később a Pelargonium nemzetségbe sorolták, mivel a szirmok alakjában, a porzók számában és más tényezőkben is különböznek a gólyaorrfélék családjába tartozó virágoktól. A Pelargonium nevet Johannes Burman vezette be 1738-ban, a görög pelargós, azaz gólya szóból, mivel a növény virága hasonlít a gólya csőrére.
Így érheted el, hogy a muskátli folyamatosan virágozzon
1. Biztosíts a növényeknek közvetlen napfényt
A virágzás elősegítése érdekében biztosíts a muskátliknak sok napfényt, napi 4-6 óra közvetlen napsütés valósággal csodákra lehet képes. Ehhez a legjobb, ha dél-nyugati fekvést biztosítunk a növényeknek.
2. Az elhervadt virágok eltávolítása
Ez a folyamat kötelező ahhoz, hogy a muskátlik egész nyáron virágozzanak. Ha eltávolítod az elhalt virágokat és szárakat, a növény minden energiáját az újakra összpontosíthatja.
3. Ne ültesd a muskátlikat túl nagy cserépbe
Figyelj arra, hogy ne válassz, 7-8 centiméternél szélesebb cserepeket. Ekkora edényben már elegendő föld fér el, így a növények egészségesen tudnak fejlődni, és több virágot hoznak.

4. Rendszeresen távolítsd el a sérült és sárga leveleket
Az elhalt és sárga leveleket rendszeresen el kell távolítani, így a növény nemcsak rendezettnek tűnik, de minden energiáját az új virágokra fordíthatja.
5. Használj káliumban gazdag műtrágyát
Ahhoz, hogy a muskátli hosszabb ideig virágozzon, 9-6-12-es arányú NPK keverék (nitrogén, foszfor, kálium) a legalkalmasabb műtrágya. A tapasztalt kertészek szerint a magas káliumtartalom biztosítja a növény minden részének egyenletes tápanyagellátását, ami segíti a fotoszintézist.
A vegetációs időszak alatt 4-5 hetente univerzális folyékony műtrágyát is alkalmazhatsz, egynegyedes erősségűre hígítva.
6. Csak akkor öntözz, ha a talaj száraz
Ne tartsd nedvesen a talajt, mivel a virágok jobban szenvednek a túlöntözéstől, mint a szárazságtól. Csak akkor öntözz, amikor a talaj száraznak tűnik. Győződj meg arról is, hogy a cserépen legyenek vízelvezető lyukak.
Hogy lehet gyorsabban virágzásra ösztönözni a növényt
A szakértők szerint, ha ágyásba ültetjük a muskátlit, le kell takarnunk a talajt egy réteg mulccsal, hogy hűvösen tartsuk a gyökereket, és megőrizzük a nedvességet.
Mielőtt öntöznénk, győződjünk meg arról, hogy a talaj kellőképpen száraz, ezt akár az ujjunkkal is ellenőrizhetjük. Ugyanakkor lehetőleg ne öntözzünk felülről, és tartsuk szárazon a leveleket, mert a nedvesség elősegíti a különböző betegségek kialakulását.
Ugyanakkor a folyamatos virágzáshoz fontos eltávolítani az elhalt virágokat, és visszametszeni a növényt, így az bokrosabb lesz, és többet virágzik.
Az aktív növekedési hónapokban körülbelül kéthetente trágyázzunk vízben oldható folyékony műtrágyával. Télen azonban ne adjunk tápszert a növényeknek, ilyenkor ugyanis nyugalmi állapotban vannak.
Emellett télen be kell vinnünk a szabadból a növényeket, mivel nem viselik el a fagyokat, és sokkal kevesebbet kell öntöznünk, de nem szabad hagyni teljesen kiszáradni a gyökereket.
A muskátli akkor fejlődik a legjobban, ha a téli periódusban hagyjuk pihenni, ezalatt kevesebb vizet használ fel, és nem is növekszik sokat. Tavasszal átültethetjük, hogy növekedésre ösztönözzük, illetve, hogy felfrissítsük a talajt.