A tavasz beköszöntével egyre több időt töltünk a veteményesben, ahová eddig már el is ültettük azokat a növényeket, melyeknek termését mielőbb élvezni szeretnénk. A palántákkal együtt azonban a kártevők is megjelennek, melyek komoly pusztítást tudnak végezni, ha nem fékezzük meg időben őket.
Amint felmelegedik az idő, a csigák előbújnak a téli rejtekhelyeikből, és megkeseríthetik az életünket, ha nem vesszük már most elejét a dolognak.
Egy kertészeti szakértő megosztott egy olcsó módszert, amellyel egyszer s mindenkorra megszabadulhatunk e puhatestű rágcsálóktól.
A csiga, ha egyszer „befészkeli” magát a veteményesbe, pokolian nehéz kitessékelni őt onnan, és ez nem is lenne probléma, de eközben valósággal letarolja a palántáinkat, és csak a csupasz szárakat hagyja meg nekünk, már ha meghagyja. Ezt pedig egyetlen kertész sem szeretné.
A csigák leginkább éjszaka táplálkoznak, de a legnagyobb kárt a meleg és párás időszakokban okozzák, így a tavaszi és nyári hónapok a csigák aktivitásának melegágyai – ami történetesen pont az az évszak, amikor a dédelgetett növényeink a legszebben tudnának fejlődni.
A puhatestűekkel vívott harc nehéz küzdelem, de nem lehetetlen, és ebben Jack Sutcliffe kertészeti szakértő nyújt hasznos segítséget.
Sutcliffe azt állítja, a sörcsapda az egyik legkiválóbb módszer a csupaszcsigák begyűjtésére, ráadásul fillérekbe kerül, és nem vegyszerezi a területet.

Helyezzünk el több ponton is a kertünkben egy-egy ilyen csapdaként szolgáló üveget, melyben kis mennyiségű sört öntünk – ennyi is elegendő ahhoz, hogy az illatával odacsábítsa a kártevőket, amelyek végül belepottyannak a folyadékba.
„A sörcsapda egyszerű és olcsó módszer a csigáktól való megszabaduláshoz. A bosszantó csigákat úgy lehet elriasztani, hogy egy üres üvegbe egy hüvelyknyi sört öntünk, majd az üveget a nyakáig a földbe ássuk, és körülbelül egy hüvelykkel a föld fölött hagyjuk. A csigákat vonzzák a sörből áradó szagok és erjedési gázok, ezért bemásznak az üvegbe és megfulladnak” – magyarázza a szakértő.
Van egy másik módja is a kártevők „kitelepítésére”, mégpedig, hogy olyan növényekkel vesszük körbe a veteményesünket, melyeket a csigák kifejezetten utálnak.
Sutcliffe szerint így megakadályozhatjuk, hogy a csigák bejussanak a kertünkbe, és lakmározzanak a növényeinkből anélkül, hogy ártanánk az állatoknak.
„Távolítsunk el minden olyan törmeléket vagy gyomot a kertből, amely menedéket nyújthat a csigáknak. Ültessünk olyan növényeket, mint például levendula, rozmaring és körömvirág, melyek ízét utálják. Kerüljük a kert öntözését a késő esti órákban, mivel a csigák ilyenkor érzik a legjobban magukat, és a legtöbb csiga éjszaka táplálkozik” – magyarázza a szakértő.
A szakértő által említett „csigaellenes” növények listáját kiegészíthetjük a fokhagymával, metélőhagymával és kamillával.
Sokan pedig fokhagymalé-permetet is bevetnek, hogy távol tartsák a veteményesüktől a kis pusztítókat. Ennek elkészítése szintén egyszerű: két fej fokhagymára öntsünk körülbelül 2 liter vizet, és fűzzük, míg a fokhagyma megpuhul. Ezután nyomkodjuk szét a gerezdeket, hogy még több hatóanyag kerüljön a vízbe, majd szűrjük át az oldatot egy szórófejes üvegbe, és máris használhatjuk.