Hamarosan itt a tavasz, és ez azt is jelenti, hogy nagyobb lendülettel vetjük bele magunkat a kertészkedésbe. Előkészítjük a veteményest, elvetjük a magokat, melyekből palántákat nevelünk, és azt is tervezgetjük, milyen dísznövényekkel díszítjük idén a teraszunkat, erkélyeinket. Mert a virágok gyönyörűek, szebbé, barátságosabb teszik az otthonunkat, és akkor nyújtják a legnagyobb örömöt, ha egész évben csodálhatjuk a virágaikat.
A muskátli az egyik leghálásabb dísznövény, melyet minimális odafigyeléssel sikeresen nevelhetünk úgy, hogy közben ontják magukból a szebbnél szebb virágokat.
Biztosan tudtad, hogy a szaporításuk sem egy ördöngös művelet – néhány hasznos tipp segítségével viszont megmentheted az összes hajtást, amit eddig esetleg kidobtál, így rengeteg új növényt nyerhetsz, ingyen, amelyekben egész évben gyönyörködhetsz.
A muskátlik számára, akárcsak más növények esetében, gondoskodnunk kell a megfelelő vízbevitelről. Ha nem megfelelően ápoljuk őket, kiszáradhatnak vagy elrothadhatnak.
Aztán, van még egy fontos részlet, amire figyelnünk kell: a mellékhajtásokra, melyeket ha nem távolítunk el, hosszútávon elvonják a növényektől az energiát, melyet egyébként a virágképzésre fordítanának.
Íme néhány tipp a profi kertészektől, hogyan legyenek idén irigylésre méltó virágaid:
1. Mindenekelőtt fontos, hogy a muskátlikat akár napi rendszerességgel locsold, hogy a talaj ne száradjon ki. De ne is öntözd túl őket. Ne tartsd őket vízbe merítve, ahogyan azt más növényeknél megszokhattad, mivel ez a szokás a muskátliknál könnyen gyökérrothadást okozhat.
2. Ami a szárakat és mellékhajtásokat illeti, azokat úgy kell levágni, hogy három-öt csomópontjuk legyen. Az alsó csomópontokról távolítsuk el a leveleket, majd metsszük meg, a vágási távolság a tövektől körülbelül 0,5-1 centiméter legyen.
3. A szárak levágása után, ezeket egyenesen a földbe szúrva alaposan meg kell öntözni, majd körülbelül tíz napra átlátszó burával vagy folpack fóliával le kell fedni őket. Ez a módszer üvegházhatást kelt, a páratartalom pedig segít a növényeknek, hogy fejlődésnek induljanak. Nem biztos, hogy mindegyik töved megmarad, de ha mégis, sűrű, színes virágkavalkádban gyönyörködhetsz.
4. Az egészséges fejlődés érdekében, használj trágyát. Fontos, hogy biztosítsd a növényeidnek a megfelelő tápanyagbevitelt. Ezt fedezheted komposztfölddel, biotrágyával, nem kell feltétlenül vegyszerezned őket. Természetes trágyát készíthetsz otthon, egyszerű összetevőkből, mint például víz, élesztő és cukor segítségével.
Ez nagyon hatékony és közkedvelt a hobbikertészek körében. Csak keverd össze a hozzávalókat, és hagyd állni az oldatot a melegben. Amikor megerjed, már készen is áll a használatra. Szűrd le a keveréket, és egy pohárnyit hígíts fel 10 liter vízben – hetente egyszer locsold ezzel a muskátlik földjét már mostantól kezdve, hogy bőségesen virágozzanak az év hátralevő részében!