A metszés alapvető kerti munka, ami biztosítja, hogy a növények erősek és egészségesek maradjanak. Kulcsfontosságú azonban, hogy februárban csak azokat a növényeket metsszük meg, amelyek kifejezetten igénylik azt ilyenkor – írja az Express.
Lombhullató cserjék
A szakértők szerint a metszést valójában közvetlenül a virágzási periódus után érdemes elvégezni, ezért az ideális időpont eltérő lehet a különböző növények esetében, de a februári metszés is elősegítheti a növények fejlődését.
Ide tartozik például a vérvörös ribiszke (Ribes sanguineum), az aranyfa vagy aranycserje (Forsythia) és a jezsámen (Philadelphus).
Lilaakác
A lilaakácot a szakértők szerint évente kétszer kell megmetszeni, a nyár és a tél végén. Mivel elég gyorsan növekszik, alaposan vissza kell metszeni, de figyeljünk arra, hogy ne távolítsuk el a friss rügyeket.
Az alapos metszés másik előnye, hogy megakadályozza a növény túlburjánzását, és késő tavasszal és kora nyáron gazdagon ontja majd magából a virágokat.
Örökzöld cserjék és sövények
Ezek a szívós növények a hűvösebb hónapokban is kibírják a metszést, de érdemes várni, amíg a nagyobb fagyok vége térnek. Az olyan növényeket, mint a borbolya (Berberis), a levendula és a puszpáng (Buxus) virágzás után érdemes megmetszeni.
Iszalag
Mind a nyár közepén, mind a késő nyáron virágzó iszalag fajtákat (Clematis) évente meg kell metszeni, hogy segítsünk megőrizni a formájukat és elősegítsük az új virágok megjelenését.
A nyárközépen virágzó fajtákat nem kell annyira alaposan megmetszeni februárban, de egy kisebb metszés csodákat tehet és akár egy második virágzást is eredményezhet a nyár második felében. Azoknak a fajtáknak az esetében, amik késő nyáron virágoznak, nyugodtan végezhetünk alaposabb metszést.