Azt mondják, ahhoz, hogy őszre teljesen ki tudjon fejlődni, a fokhagymát még azelőtt való év novemberében el kell ültetned. De ha elmulasztottad, az sem baj. A tavasszal elültetett fokhagyma gerezdekből a legfinomabb és legzsengébb újfokhagymák nőnek, melyeket zöldfokhagymaként is hasznosíthatsz.
Ennek a zöldségnek nincs sok elvárása az anyatermészettől: hűvös tavaszra vágyik az ültetésekor, meleg kora nyárra a fejlődésekor, és perzselő forróságra a betakarításakor. Ha teljesülnek ezek a feltételek, a fokhagyma boldog.
Amennyiben ezek a feltételek nem válnak valóra, az a fokhagymák méretében látszik meg a leginkább. Kisebb fejeket növesztenek, ez viszont nem jelenti azt, hogy kevésbé ízletesek. Betakarítást követően több hónapig is elállnak.
Az ültetésre szánt fokhagymagerezdeket ajánlott hűvösben tartani. A csírázási folyamat beindulásakor ugyanis mindenképp földbe kell dugni (ami a téli hónapok folyamán lehetetlen). Tavasszal azonban, abban a percben, amikor a talaj már megmunkálható, mehetnek is a földbe.
A kertészek szerint fagyott talajban is megmaradnak, egy kis komposzttal feldúsítva. Ők hűtőben tárolják a gerezdeket, és onnan egyenesen a földbe helyezik őket – ez az egyik trükk, ami náluk mindig beválik.
Amikor előkészítjük a helyet a fokhagymáknak, az ágyásokban elszórhatunk speciális fokhagymatrágyát, a jobb termés érdekében. Olyan helyet keressünk számára, ami napos.
Válasszuk le a gerezdeket a fokhagymáról, és 15 centiméter távolságra egymástól, a gyökerükkel lefelé (és a hegyes végükkel felfelé) szúrjuk őket a földbe. 2.5 centinél mélyebbre ne ültessük őket. Amennyiben kevés a helyünk, 7 centi távolságot is hagyhatunk a gerezdek között.
A nagyobb gerezdeket érdemes fejessé nevelni, a kisebbeket pedig zöldfokhagymaként hasznosítani. Amennyiben csak zöldfokhagymát szeretnél termeszteni, eldughatod a fokhagymafejeket egészben is, lehetőleg 5-7 centi távolságra egymástól. Így egyszerre több zöldfokhagymád nő egy gyökérből, amit kedvedre hasznosíthatsz.
Miután földbe kerültek a gerezdek, és betakartad őket, javasolt a talaj felszínét mulccsal beborítani. Ez lehet szalma, fűnyesedék, aprított ág komposztfölddel elkeverve. A mulcsréteg segít megtartani a nedvességet a talajban, megvédi a fokhagymát a hőmérséklet-ingadozástól, és csökkenti a gyomosodást.
Amikor a zöld hajtások kidugták a fejüket a földből, 10-14 naponként műtrágyával segítheted a fejlődésüket. Fontos, hogy a talaj szárazságát is ellenőrizd, és ha indokolt, öntözd. Nagyjából hetente 2.5 centi vízre van szükségük a fokhagymáknak, hogy megfelelően fejlődjenek.
A tavaszi eső sok esetben elég lehet, éppen ezért mindig érdemes ellenőrizni a talajt, mielőtt megöntöznéd. És ha gyomosodik, tisztítsd ki a területet. A fokhagyma ugyanis nem viseli jól a „konkurenciát”.
A zöldfokhagyma betakarítása valójában nincs időhöz kötve, már a 15 centis hajtásokat is el lehet fogyasztani. Ezt követően, a fokhagyma elkezd gumósodni, aminek ideje nagyjából 3 hét. A zöldfokhagyma zsenge, íze kevésbé intenzív, mint a gerezdé. Remekül hasznosítható salátákban, pestoként elkészítve, önmagában elrágcsálva az étkezések során.
A fejes fokhagyma betakarítása akkor történjen, amikor a szárak tetején öt zöld levél maradt, és a talaj is száraz. A tavasszal ültetett fokhagymák általában utolérik a késő ősszel eltett társaikat, viszont méretben mégsem nőnek akkorára, és ez érthető is. Előnyükre szolgál viszont, hogy kisebb méretüknek köszönhetően jobban tárolhatók.