A burgonya rendkívül szívós növény, és bár a legtöbben tavasszal ültetik, mivel a gumója képes áttelelni, az őszi ültetésnek valójában számos előnye van.
A burgonya őszi ültetésének előnyei!
1. Előnyhöz jut a növekedésben a tavasszal ültetett krumplihoz képest
Az ősszel ültetett burgonya előnyhöz jut a vegetációs időszakban. A gumók tél folyamán nyugalmi állapotban maradnak a talajban, de tavasszal, amikor a talaj felmelegszik, növekedésnek indulnak.
Mielőtt meglátnád az első hajtásokat, a gyökérzet már kialakul a talajban. Ha ősszel ültetjük el a burgonyagumókat, akkor amint a talaj megfelelő hőmérsékletű lesz, elkezdenek gyökeret növeszteni. Ez legalább 2 hetes előnyt biztosít a számukra a tavasszal ültetett burgonyához képest.
2. Az időjárási viszonyok nem hátráltatják az ültetést
A tavaszi időjárás sokszor kiszámíthatatlan lehet. Az áprilisi, májusi heves esőzések, sőt, akár hóviharok megakadályozhatják az ültetést. Ha nem használsz vastag mulcsréteget a kertben, egy heves eső egy hétig vagy még tovább is akadályozhatja az ültetést, amíg a talaj eléggé kiszárad ahhoz, hogy dolgozni lehessen vele. De még ha mulcsozol is, az időjárásnak akkor is ki kell tisztulnia ahhoz, hogy nekifoghass az ültetésnek.
Ha azonban ősszel ülteted el a krumplit, nem kell aggódnod emiatt. Ebben az esetben a tavaszi esők segítenek abban, hogy a gumók gyorsan fejlődésnek induljanak, ahelyett, hogy lelassítanák az ültetési folyamatot.
3. Korábban betakaríthatod a termést
Az ősszel ültetett burgonya gyorsabban növekszik, mint a tavasszal ültetett. Ez azt jelenti, hogy általában a betakarítás is korábban történik. Az első burgonyatermés betakarítása után ültethetsz egy másik, gyorsan fejlődő fajtát, így egy évben akár két adag termést is betakaríthatsz.
4. Ültetés közben nem kell a szúnyogokkal és egyéb bosszantó rovarokkal hadakoznod
Az őszi ültetés abból a szempontból is kellemesebb lehet, hogy közben nem csípnek össze a szúnyogok sem.
Hogy kell elültetni a burgonyát ősszel
Amikor tavasszal burgonyát ültetünk, a gumókat gyakran kisebb darabokra vágjuk a nagyobb hatékonyság érdekében, ősszel azonban a legjobb, ha a gumókat egészben ültetjük el.
Az ültetéshez kisebb részekre vágott burgonya sokkal nagyobb eséllyel rothad el a tél folyamán. De az egészben hagyott gumó a meleg idő beköszöntéig biztonságosan nyugalomban marad a talajban.
Az is fontos, hogy olyan gumókat válasszunk az ültetéshez, amik kemények, és nem mutatják a rothadás vagy betegségek jeleit. A kiválasztott gumóknak legalább tyúktojás nagyságúaknak kell lenniük. Minél nagyobb az elültetett gumó, annál több energiával rendelkezik majd a növény, amikor fejlődésnek indul.
Sokan azonban nem szívesen tartják meg ültetéshez a nagyobb és közepesebb burgonyákat, és inkább elfogyasztják azokat. Teljesen rendben van, ha valamivel kisebb gumókat választunk az ültetéshez, de fontos tudni, hogy a nagyobb burgonyák egy kissé előnyösebbek, és több termést is hoznak.
A következő lépés az ültetési terület előkészítése. A legjobb a vastagon mulcsozott talaj – ültetéskor a mulcsréteget egyszerűen félrehúzhatjuk, hogy alatta szabadon maradjon a talaj, és megáshatjuk az ágyásokat. Helyezd a gumókat az előkészített ágyásokba, körülbelül 15-20 cm helyet hagyva az egyes burgonyák között.
Ültetés után takard be a talajt 2-5 cm vastagon komposztált faforgáccsal kevert trágyával, ami idővel felszívódik a talajban, és biztosítja a burgonyának a szükséges tápanyagokat.
Végül fedd le a barázdákat további 10 cm vastagon faforgáccsal, ez elegendő védelmet nyújt a fagy és a hideg ellen a tél folyamán.